'Hecht niet te veel waarde aan recessie'
15 februari 2012

'Recessie in Nederland komt niet zo heel vaak voor. We moeten het desalniettemin relativeren. Het is toch een beetje cijferfetisjisme.' Dit zei oud-bankier en financieel commentator Peter Verhaar in Dit is de Dag.
door Jan Pieter Kos
'Eind jaren '70 daalden de huizenprijzen flink en was er zware werkloosheid. Toch was er toen formeel geen sprake van een recessie. Pas er dus mee op.' Volgens het CBS is er een recessie omdat de consumentenbestedingen fors zijn teruggelopen. Dat komt volgens de oud-bankier omdat er geen eenduidig beleid wordt gevoerd: 'We moeten onze hypotheek aflossen maar ook consumeren. Die twee gaan niet samen.'
'Een schatrijk land als Nederland moet juist gaan consumeren in plaats van zijn hypotheek aflossen. Onze hypotheekschuld is maar de helft van de waarde van ons huizenbezit, dat valt dus wel mee.' Omdat het Nederlandse begrotingstekort de Europese regels overschrijdt moet er bezuinigd worden, maar volgens Verhaar moeten er vooral structurele maatregelen worden genomen: 'De pensioenleeftijd en de hypotheekrenteaftrek moeten worden aangepast, we zitten in Nederland aan alle kanten vastgeakkoord.'
Ondanks de recessie is Verhaar positief gestemd: 'Vorig jaar dachten we nog dat alle banken failliet zouden gaan en de euro zou vallen. Het had wat betreft veel erger kunnen zijn. Bovendien gaat het op dit moment eigenlijk erg goed op de beurs. De AEX staat aanzienlijk hoger dan vorig jaar. Bedrijven die een goede indicatie geven, zoals uitzendbureaus, staan in de plus. Ik sta dus bijzonder positief tegenover 2012.'
...
Beluister dit fragment



Geef een reactie
Reacties
Crisis what crisis, 26 februari 2012 00:12 uur
Album Supertramp. Zeg dat tegen de Grieken, Spanjaarden, Portugezen en Italiaanen. Tegen automatisering minder inkomens, staatsschulden, tekorten, Handel met dictaruren, geen persvrijheden. Religieuze fanatisten, populisten en politieke extremisten. En banken en speculanten zijn de echten russische roulettes van de wereld economie. Huizenmarkt stort lekker in wordt alles eerlijk gelijk getrokken. Project ontwikkelaars, speculanten, banken, makelaars. Allemaal ruif vreters.
kees, 24 februari 2012 18:36 uur
pensioenleeftijd naar beneden is helemaal het begin van het einde luie mieter.
Staytuned?, 17 februari 2012 19:23 uur
It is the, 16 februari 2012 10:28 uur
end of the world lyrics youtube R.E.M. Overheden hebben geen geld. Banken niet. Alles wordt met de computer gedaan. Mensen moeten flexibel inzetten en krijgen geen goede contracten. Het huidige systeem zakt in elkaar. Het is een kwestie van tijd met zo nu en dan een lichte opleving. Maar ben niet pessimisch komt wel een ander systeem voor terug. Als er maar geen fundamentalische patronalisch religieuze of extreme politieke partijen ontstaan. De tijd zal het leren.