'White Cube': een hypermodern museum in de jungle van Congo
26 november 2020 · 16:00
Update: 15 november 2024 · 08:23
De Nederlandse kunstenaar en filmmaker Renzo Martens brengt zijn publiek graag in verwarring. Dat bleek onder meer uit zijn omstreden documentaire 'Enjoy Poverty' uit 2008, waarin hij arme Afrikanen aanmoedigt hun eigen ellende financieel uit te buiten, zoals westerse fotografen en hulpverleners dat volgens hem ook doen.
Nu is er White Cube, weer een prikkelende film over de verhoudingen tussen Afrika en het rijke Westen. Het idee voor White Cube ontstond toen Martens de wereld over reisde met Enjoy Poverty. Het zat hem niet lekker dat allerlei westerse cultuurinstellingen geld aan die film verdienden, terwijl de Afrikanen die erin centraal staan er niets mee opschoten. Martens besloot een plan te verzinnen om ook arme Afrikanen te laten profiteren van het geld dat omgaat in de kunstwereld.
Cacao en palmolie
White Cube is het verslag van deze onderneming. We zien Martens afreizen naar een voormalige Unilever-plantage in Congo. Die locatie is niet toevallig gekozen: Unilever is een belangrijke sponsor van veel westerse musea. De kunstwereld heeft dus direct geprofiteerd van het slecht betaalde werk van Afrikaanse arbeiders.
Martens stimuleert de arbeiders om zelf sculpturen te gaan maken, die uiteindelijk met veel tamtam worden tentoongesteld in New York. Saillant detail: de beelden zijn gemaakt van chocola – een verwijzing naar de cacao en palmolie die de arbeiders voor de westerse markt produceren. Ook wordt in de Congolese jungle een ultramodern museum gebouwd – de White Cube uit de titel.
'White savior'
Het levert allemaal een ambivalente film op. Enerzijds is het mooi om te zien wat er in Afrika gebeurt. Anderzijds stemt de rol van Martens ongemakkelijk. Stelt hij zich niet op als een typische ‘white savior’? Is die expositie in New York niet vooral een succes vanwege zijn medewerking? En heeft zo’n museum in de jungle enige kans van slagen?
Zoals gezegd: Martens zaait graag verwarring, in de hoop zijn publiek aan het denken te zetten. Dat maakt White Cube een fascinerende, tikje irritante, maar hoe dan ook geslaagde film.
Bekijk de trailer van 'White Cube'
De weergave van deze video vereist jouw toestemming voor social media cookies.
White Cube
Meest gelezen
- ‘Om het goede leven wat te compenseren, beginnen we de dag met gym'
Op pad met de Christelijke Caravan Club
‘Om het goede leven wat te compenseren, beginnen we de dag met gym'
- Column Arjan Lock: Zon, zee en zomerherinneringen
'Dan waan ik me weer even kind'
Column Arjan Lock: Zon, zee en zomerherinneringen
- Vincenza La Porta is de nieuwe directeur-uitgever van het Nederlands Dagblad: ‘Ik voel mij bevoorrecht’
Vincenza La Porta is de nieuwe directeur-uitgever van het Nederlands Dagblad: ‘Ik voel mij bevoorrecht’
Lees ook
- Geestelijk verzorger Anne Zweers gaat met veteranen terug naar Bosnië
'Terug met Dutchbat’ laat zien dat oorlog nooit helemaal voorbij is
Geestelijk verzorger Anne Zweers gaat met veteranen terug naar Bosnië
- Maartje: ‘Als een dood vogeltje zit ze voorin de klas’
Column
Maartje: ‘Als een dood vogeltje zit ze voorin de klas’
- ‘Deze reis maakte de pijn een stukje draaglijker’
EO-documentaire over terugkeerreis Dutchbat III
‘Deze reis maakte de pijn een stukje draaglijker’
Schrijf je hier in voor de Visie-nieuwsbrief
Als christelijke gids willen we je helpen om te leven met God. We brengen je persoonlijke verhalen, verdiepende thema’s, christelijk nieuws en mediatips. In onze wekelijkse nieuwsbrief willen we je inspireren om hoopvol te leven en te geloven.
Lees onze privacyverklaring.