Film 'Un autre monde': akelig overtuigend
3 augustus 2022 · 12:25
Update: 19 november 2024 · 15:39
Films die zich afspelen in een alledaagse, herkenbare werkomgeving, zijn behoorlijk schaars. Logisch misschien, want na een week vol vergaderingen, e-mails tikken en praatjes bij de koffieautomaat zullen de meeste mensen in het weekend weleens iets anders willen zien.
De Franse regisseur Stéphane Brizé (bekend van films als Mademoiselle Chambon en La loi du marché) trekt zich daar niets van aan. Zijn oeuvre wordt bevolkt door kantoorpersoneel, fabrieksarbeiders, supermarktmedewerkers, metselaars, vrachtwagenchauffeurs en andere heel gewone werkende mensen. Daarbij hanteert hij een kritische, sociaal-realistische blik, vergelijkbaar met die van filmmakers als Ken Loach, Mike Leigh en de gebroeders Dardenne.
Brizés nieuwe film Un autre monde draait om de manager van een fabriek die huishoudelijke apparaten produceert. Deze Philippe (prachtig gelaagd gespeeld door Vincent Lindon) krijgt van het hoofdkantoor de opdracht tien procent van zijn personeel te ontslaan – niet omdat het bedrijf financiële problemen heeft, maar puur omdat de aandeelhouders meer winst willen zien. Omdat de markt nu eenmaal groei dicteert. Het bevel plaatst Philippe voor een onmogelijk dilemma: zo’n ontslagronde is niet alleen bruut, maar brengt ook de veiligheid en gezondheid van de resterende werknemers in gevaar. Niet gehoorzamen kost hem echter geheid de kop. Intussen dreigt het personeel in opstand te komen en wil zijn vrouw bij hem weg omdat hij nooit meer thuis is.
Un autre monde laat akelig overtuigend zien hoe moderne megabedrijven systemen creëren waarin welwillende werkers worden vermorzeld, en waarin niemand nog verantwoordelijkheid hoeft te nemen. Knap hoe zo’n tamelijk abstract gegeven zo menselijk en meeslepend wordt uitgewerkt. De film biedt een levendige illustratie bij alle recente berichten over misstanden bij multinationals als Amazon, Wal-Mart, Uber en Booking.com. En bij die bekende uitspraak van Jezus: ‘Wat zou het een mens baten als hij de gehele wereld won, maar schade leed aan zijn ziel?’
Un autre monde
De weergave van deze video vereist jouw toestemming voor social media cookies.
Meest gelezen
- Column Elbert: 'Wat haalt papa toch allemaal uit op tv?'
Elbert over alle kinderprogramma's die zijn gezin kijkt
Column Elbert: 'Wat haalt papa toch allemaal uit op tv?'
- Bernice Klein verloor bij een brand vier broertjes
‘Een van m’n zussen riep: ‘Jezus, red onze broertjes!’’
Bernice Klein verloor bij een brand vier broertjes
- Rachel Rosier zoekt naar antwoorden in de Gazaoorlog: 'Wie is goed, wie is fout?'
'Het graf van Rachel': 6 mei om 22.20 uur bij de EO op NPO 2.
Rachel Rosier zoekt naar antwoorden in de Gazaoorlog: 'Wie is goed, wie is fout?'
Lees ook
- Zien: 3 acteurs over hun rol in EO-serie 'De Vuurwerkramp'
Zien: 3 acteurs over hun rol in EO-serie 'De Vuurwerkramp'
- 'Verheerlijking van het moederschap (in het kader van moederdag) is zooooo stom!'
‘Ons leven samen is leuk’
'Verheerlijking van het moederschap (in het kader van moederdag) is zooooo stom!'
- Heb ik het genormaliseerd? Ik hoop toch van harte van niet
Column van Tijs van den Brink
Heb ik het genormaliseerd? Ik hoop toch van harte van niet
Schrijf je hier in voor de Visie-nieuwsbrief
Als christelijke gids willen we je helpen om te leven met God. We brengen je persoonlijke verhalen, verdiepende thema’s, christelijk nieuws en mediatips. In onze wekelijkse nieuwsbrief willen we je inspireren om hoopvol te leven en te geloven.
Lees onze privacyverklaring.