Lazarus tipt: Adventsretraites, podcast ‘Willen jullie geen kinderen?’, Marjon Moed op tv en psalm-illustratie

Lazarus tipt de interessante reli-nieuwtjes die deze week voorbijkwamen: over adventsretraites, een mooie podcast en artikelen.
Advent komt eraan: tips voor adventretraites
Het overvalt me altijd een beetje: maar over een maand begint de adventstijd alweer. En voor veel mensen is een online retraite een mooie manier om naar het Kerstfeest toe te leven en in alle drukte van die maand elke dag even stil te staan. Er zijn twee online retraites die ik alvast even onder je aandacht wil brengen:
1 Adventsretraite van de Jezuïeten: die draagt dit jaar de titel ‘Hoop bedriegt niet’. In de adventstijd (die begint op 28 november) ontvang je dagelijks een mail met daarin een bijbeltekst en enkele vragen die helpen om de woorden binnen te laten komen. Je kunt zelf bepalen hoeveel tijd je eraan besteed. Meer weten? Hier vind je meer info en kun je je opgeven.
2 Een adventsretraite van schrijfster/kunstenares Jan Richardson (in het Engels). Jan is een getalenteerde schrijfster/dichter die o.a. prachtige boeken heeft geschreven over rouw. Voor Advent heeft ze een retraite gemaakt met teksten, kunst en muziek: Illuminated. En je kunt er eventueel iets over kwijt op een online forum dat bij de retraite hoort. Per week ontvang je drie e-mails en hier en daar nog wat bonusmateriaal. Enige minpunt: de retraite is niet goedkoop: je betaalt er 90 dollar (ong. 78 euro) voor. Hier lees je er meer over.
‘Willen jullie geen kinderen?’- podcast over moeite met zwanger worden
Wat als je graag kinderen wilt, maar het niet lukt om zwanger te worden? Presentatrice Anne-Mar Zwart weet uit ervaring hoe emotioneel het kan zijn om over dit onderwerp te praten. Haar weg om zwanger te worden was zwaar en ging via een ICSI-behandeling. In ‘Willen jullie geen kinderen?’ gaat ze in gesprek met verschillende bekende en onbekende Nederlanders over hun persoonlijke ervaringen. En ze gaat op onderzoek uit bij een fertiliteitsarts.
Anne-Mar over de podcast: ‘Het idee voor de podcast ontstond toen ik op Instagram openlijk vertelde over mijn ICSI-behandeling. Ik kreeg daar heel veel positieve reacties op. Mensen vonden het fijn om te lezen en gaven aan dat zij hun eigen traject als eenzaam hadden ervaren. Door deze reacties merkte ik dat het onderwerp zwanger worden of het nog niet zijn nog steeds met veel spanning is omgeven.’
Je vindt de podcast ‘Willen jullie geen kinderen?’ op je favoriete podcastkanaal, waaronder Spotify:
Onderzoek over de hel
Voor zijn master theologie doet Geert van ’t Veer onderzoek naar de visie van millenials (21-39 jaar) op de hel. Volgens hem een ongemakkelijk onderwerp waar we eigenlijk niet zo goed raad mee weten. En ook zelf is hij op zoek. Daarom is hij benieuwd naar je mening. Je kunt hem helpen door zijn onderzoek in te vullen: dat kost je ongeveer 5 minuten. Je vindt het hier.
Psalm-illustraties
Illustrator en grafisch ontwerper Jedi Noordegraaf ken je wellicht van illustraties uit tijdschriften of zijn prachtige ikonen. Hij is nu aan en nieuw project begonnen: het verbeelden van de psalmen. De eerste staat inmiddels in zijn webshop. Meer weten? Ga naar zijn webshop.
En verder:
- ‘Onze’ Marjon Moed was te gast in het tv-programma De zin van je leven waarin ze vertelde over haar zoektocht in het geloof en onze online serie Holy Shit. Je kijkt het terug via NPO Start.
- De Amerikaanse professor en schrijfster Kate Bowler publiceerde onlangs haar nieuwste boek: No Cure for being human waarin ze een aantekening plaatst bij ‘de kracht van het positieve denken’. In dit interview gaat ze er dieper op in.
- In het Amerikaanse The Atlantic las ik een paar weken geleden deze hartekreet van een Amerikaanse dominee die zich afvraagt hoe het verder moet met de kerk… Je leest het artikel hier.

Geschreven door
Marieta van Driel