Archeologisch bewijs locatie Sodom & Gomorra
7 oktober 2015 · 16:30
Update: 15 november 2024 · 08:12
Volgens professor Steven Collins is er steeds duidelijker bewijs voor de plek waar vroeger Sodom en Gomorra lagen. De steden, die door God werden verwoest door zwavel en vuur, zouden volgens eerdere theorieën onder of ten zuiden van de Dode Zee liggen. Volgens de professor zijn er nu nog sterkere aanwijzingen en bewijzen voor een noordelijke locatie dan eerst.
De discussies tussen de verschillende mogelijke plekken voor Sodom en Gomorra zijn al decennia bezig maar kreeg nieuw leven nadat Collins in 2006 begon met opgravingen in Jordanië. Het onderzoek en de studie bij het gebied Tall el-Hammam wordt geleid door professor Collins en zijn team. Het reusachtige onderzoeksgebied bevindt zich aan de noordkant van de Dode Zee.
In 2013 bracht Collins al nieuws naar buiten over de aannemelijkheid van een noordelijke locatie maar nu zijn er nog meer ruïnes en artefacten ontdekt. Ook in het afgelopen seizoen kwamen verrassende ontdekkingen naar boven waaronder verschillende muren, vestingwerken en torens. In het tijdschrift Popular Archaeology meldt Collins een aantal opmerkelijke bevindingen en bewijzen van de opgravingen in de afgelopen jaren. Een aantal hiervan:
- Het opgravingsgebied heeft 25 geografische indicatoren die overeenkomen met de beschrijvingen van Sodom en Gomorra in Genesis. Ter vergelijking: Jeruzalem heeft er slechts 16, andere gebieden vaak 5 of 6. Tall el-Hammam voldoet volgens Collins aan elke Sodom-criteria die in de Bijbel wordt beschreven.
- De vondst van potten, architectuur en vernietigingslagen komt overeen met het tijdsframe. Dat houdt in dat de voorwerpen die men verwachtte daar te vinden ook gevonden werden. Ook zijn er aanwijzingen dat het gebied daarna 700 jaar onbewoond was.
- Er zijn overblijfselen van skeletten gevonden die een snelle, gewelddadige dood zijn gestorven.
- Aangetaste pottenscherven tonen aan dat het aannemelijk is dat een grote vuurbal vanuit de hemel is gekomen.
Volgens Collins zijn de eerdere theorieën over locaties van de steden te wijten aan ongefundeerde theorieën. Ook komen de locaties niet overeen met punten die beschreven staan in de Bijbel. Een zuidelijke locatie van Sodom en Gomorra zou bovendien ook erg onlogisch zijn. Collins: "Verdere data heeft weerlegd dat Sodom ten zuiden van de Dode Zee zou liggen. Dit gebied is een dor woestijnland en is nooit een mooi, paradijselijk gebied geweest. Het is dan ook niet aannemelijk dat Lot deze plek uitkoos om te wonen terwijl de Bijbel schrijft over een vruchtbare plek."
Is Tall el-Hammam dus inderdaad de Sodom uit Genesis? Collins is daar in ieder geval steeds meer van overtuigd.
Collins is professor archeologie aan de Trinity Southwest Universiteit in de Amerikaanse staat New-Mexico. Daarnaast is hij decaan aan het 'College of Archaeology & Biblical History'.
Bron: Patheos / Popular Archaeology
Beeld: Wikipedia, Sodom en Gomorra
Meest gelezen
- Column Elbert: 'Wat haalt papa toch allemaal uit op tv?'
Elbert over alle kinderprogramma's die zijn gezin kijkt
Column Elbert: 'Wat haalt papa toch allemaal uit op tv?'
- Bernice Klein verloor bij een brand vier broertjes
‘Een van m’n zussen riep: ‘Jezus, red onze broertjes!’’
Bernice Klein verloor bij een brand vier broertjes
- Rachel Rosier zoekt naar antwoorden in de Gazaoorlog: 'Wie is goed, wie is fout?'
'Het graf van Rachel': 6 mei om 22.20 uur bij de EO op NPO 2.
Rachel Rosier zoekt naar antwoorden in de Gazaoorlog: 'Wie is goed, wie is fout?'
Lees ook
- Het weekend van Anne-Mar Zwart
Presentatrice Anne-Mar Zwart over haar weekend
Het weekend van Anne-Mar Zwart
- Moeder en dochter onder één dak: 'We zijn bij elkaar, maar niet op een kleffe manier’
Hoe is het om samen met je moeder te wonen?
Moeder en dochter onder één dak: 'We zijn bij elkaar, maar niet op een kleffe manier’
- Maarten van Rossem: 'De Jezus van het Nieuwe Testament verraste mij'
Maarten van Rossem te gast in Adieu God?
Maarten van Rossem: 'De Jezus van het Nieuwe Testament verraste mij'
Schrijf je hier in voor de Visie-nieuwsbrief
Als christelijke gids willen we je helpen om te leven met God. We brengen je persoonlijke verhalen, verdiepende thema’s, christelijk nieuws en mediatips. In onze wekelijkse nieuwsbrief willen we je inspireren om hoopvol te leven en te geloven.
Lees onze privacyverklaring.