Navigatie overslaan
Sluit je aan
Uitgelichte afbeelding

Dag 5: Jezus had ook okselhaar

40 dagen dankbaar

Leestijd: 2 minDoor Reinier Sonneveld

In deze week van ‘40 dagen dankbaar’ staan we stil bij ons lichaam. Wat gebeurt er als je beseft dat ook Jezus een lijf had, met zweet, haren en vieze luiers?

Als je een kind krijgt, ga je de Bijbel anders lezen. Zeker het kerstverhaal. Dat Maria in een soort stalletje moest bevallen, zei me eerst niet zo veel. Maar nu dacht ik: zo zeg, de hele buurt moet hebben gehoord dat er een kind aankwam. En: oei, niet zo hygiënisch eigenlijk, zo’n stal. En ook: Maria ‘wikkelde hem in doeken’ staat er, maar die zullen wel binnen een uur zijn volgescheten.

En nu ik er toch over verder denk… Jezus kreeg later natuurlijk ook okselhaar en het bekende puberzweet. Hij zal verliefd zijn geweest, misschien wel verloofd, misschien zelfs een tijdje getrouwd. Ik bedoel, als hij naar buiten treedt is hij in de dertig en dan heeft hij geen vrouw, maar dat was in die tijd echt zeldzaam. Misschien was hij intussen al weduwnaar.

Als zo’n lichaam voor God niet te min was, dan doet mijn lichaam er blijkbaar ook toe

Een beetje hierover fantaseren helpt me om Jezus serieus te nemen. En om mezelf serieus te nemen. Als christen geloof ik dat hij God belichaamde. Dat hij een stukje hemel op aarde was. En als ik daarover nadenk, wordt het al snel zweverig en vaag. Maar het gaat over een lijf. Inclusief okselhaar en volgescheten luiers.

Dat inspireert me, omdat ik denk: oké, als zo’n lichaam voor God niet te min was, dan doet mijn lichaam er blijkbaar ook toe.

Praat mee Hoe voelt dat voor jou, denken over Jezus’ lichamelijkheid? En hoe helpt het jou om dankbaar te zijn voor je eigen lichaam?

Over Reinier Sonneveld

Reinier Sonneveld woont in Utrecht met zijn vrouw en hun zoon van 10. Zijn vrouw is kunstenaar, hij is schrijver. Hij schrijft voornamelijk boeken over het geloof en heeft net een jeugdroman geschreven, De geheimen van Sterrenstad.
  • Marja (55) kwam abrupt in de overgang: ‘Alles wat voor mij symbool stond voor vrouw-zijn was in één klap weg’

Foto Reinier: Leonard Walpot