
Filmrecensie
Leestijd: 2 minDoor Rick de Gier
‘Maanwachters’ noemen ze zichzelf, filmmaker Vincent Munier, zijn vader Michel en zijn tienerzoon Simon. Samen trekken ze in de vroege uurtjes de bossen van de Franse Vogezen in. Warm aangekleed en bepakt met filmapparatuur zoeken ze een geschikte schuilplaats. En dan, zoals opa Michel het zegt: “Blijven zitten, zwijgen, luisteren, misschien iets zien.”
Na zijn vorige film, de veelbekroonde documentaire The Velvet Queen (2021), waarin hij in Tibet op zoek gaat naar de schuwe sneeuwluipaard, blijft Munier in Whispers in the Woods dichter bij huis. Hij groeide zelf op in de Vogezen en ging van jongs af aan met zijn vader mee dieren spotten in het bos. Zijn innige liefde voor het landschap spreekt uit ieder shot. Betoverend mooi zijn de beelden van boomtoppen gehuld in nevel, dampende meertjes, zwemmende herten, vossenogen die oplichten in het donker.

Kom op 5 juni naar het grootste worshipconcert van Nederland
Ontdek meer
Download gratis de nieuwe Visie-app en lees Visie waar en wanneer je wilt!
Muniers persoonlijke aanpak heeft iets heel verfrissends. Whispers in the Woods is geen spektakelfilm zoals we die kennen van de BBC, vol kraakheldere close-ups en duidende voice-overs. We worden echt meegenomen het bos in, om geduldig te aanschouwen hoe het leven zich daar ontvouwt. Soms vangen we slechts een glimp of een silhouet op – kijk, twee uiltjes in een holle boom, en daar, een das in de struiken. Je voelt de opwinding als de mannen na eindeloos wachten plots oog in oog staan met een zeldzame lynx. Ook de knappe geluidsmix, vol getjilp, gesnuif en geritsel, draagt bij aan de magische sfeer, net als de elegante muziek van Warren Ellis (bekend van de band van Nick Cave).

Waargebeurd en vreemd ontroerend: film 'Roofman' laat een sympathieke dief thuiskomen in de kerk
De bostaferelen worden afgewisseld met korte scènes in een hut, waar de Muniers gesprekken voeren bij de houtkachel. Soms doen de vragen van de jonge Simon en de wijze antwoorden van opa Michel een tikje gekunsteld aan, maar hun diepe ontzag voor de mysteries van de natuur is evengoed erg aanstekelijk. De hele film ademt een gevoel van eerbied en verwondering dat grenst aan het religieuze.
De weergave van deze video vereist jouw toestemming voor social media cookies.
