Elske te Lindert: 'Ik zou niet kunnen geloven zonder muziek'
7 november 2022 · 14:23
Update: 19 november 2024 · 14:13
In deze aflevering van Alle Registers Open gaat Elsbeth Gruteke in gesprek met Elske te Lindert. Elske is stadsorganist van Doetinchem en een echte muzikale duizendpoot; ze zingt, speelt orgel en dirigeert koren. ‘Een beetje orgel is een kleurdoos’, zegt ze. En doelt daarmee op de verschillende klanken in het orgel die samen een mooi geheel vormen.
De weergave van Spotify vereist jouw toestemming voor social media cookies.
Elske groeide op in een muzikaal gezin. ‘Mijn moeder had orgelles en dat was een belangrijk gegeven in mijn muzikale opvoeding. Ik vond het orgel altijd al interessant en als mijn moeder erop speelde, dacht ik: dat kan ik ook! Toen ik acht was kon ik al tweestemmige stukjes spelen en was ik erg onder de indruk van het orgel in Aalten in de kerk waar we naartoe gingen.’
Vervolgstap
Hoewel Elske een brede interesse heeft, was het voor haar geen dilemma of ze naar het conservatorium zou gaan. ‘Ik was 15 toen ik al op het orgel speelde in de kerk en concerten begeleidde. Het was een logische vervolgstap.’
Geloof
‘Ik denk niet dat ik zou kunnen geloven zonder muziek’, vertelt Elske op de vraag welke rol het geloof speelt in haar orgelspel. ‘Mijn geloof zit ín de muziek. De ontmoetingen met de mensen die je treft – de horizontale ontmoetingen - zorgen ook voor die verticale ontmoeting met God. De samenzang is altijd een magisch moment. Zolang we samen zingen kunnen we ook geen ruzie maken, denk ik altijd. Al die stemmen bij elkaar doet me elke keer weer iets.’
In deze aflevering speelt Elske de volgende muziekstukken: Preludium no. 5 in G-groot uit 8 Kleine Preludia & Fuga’s, BWV 557 van Johann Sebastian Bach, Preludium en Fuga in D-groot, BuxWV 139 van Dietrich Buxtehude, Herzlich tut mich verlangen van Johannes Brahms, Erbarm dich mein, o Herre Gott, BWV 721 van Johann Sebastian Bach, Choral Prelude ‘Schmücke dich, o liebe Seele, BWV 654 van Johann Sebastian Bach en een gedeelte uit Sonate no. 6 ‘Vater unser im Himmelreich’ van Felix Mendelssohn-Bartholdy.
Meer interessante podcasts?
Schrijf je in voor de podcastnieuwsbrief en blijf op de hoogte!
Lees onze privacyverklaring.

Dit artikel hoort bij de podcast
Alle Registers Open - Dé orgelpodcast van Nederland
Meest gelezen
- Is de bloedmaan een Bijbels teken van de eindtijd?
Verklaarbaar verschijnsel of profetie?
Is de bloedmaan een Bijbels teken van de eindtijd?
- Eva werd online gechanteerd met naaktfoto’s: ‘Ik kon mezelf niet zien zonder me vies te voelen’
Wil je zien
Eva werd online gechanteerd met naaktfoto’s: ‘Ik kon mezelf niet zien zonder me vies te voelen’
- Raven van Dorst in 'De Kist': ‘Ik vind de wereld geen fijne plek om te zijn’
'De Kist', donderdag 18 september, 20:30 uur, NPO 2
Raven van Dorst in 'De Kist': ‘Ik vind de wereld geen fijne plek om te zijn’
Lees ook
- Blijf op de hoogte met De Ongelooflijke Podcast
Nieuwsbrief via Substack
Blijf op de hoogte met De Ongelooflijke Podcast
- Wanneer online gamen verandert in sextortion: ‘Hij dreigde mijn moeder iets aan te doen’
Wil je zien
Wanneer online gamen verandert in sextortion: ‘Hij dreigde mijn moeder iets aan te doen’
- Marieke haakt voor een rustiger brein
‘Ik maakte ooit een punker-aap met een elektrische gitaar’
Marieke haakt voor een rustiger brein
Schrijf je hier in voor de EO-nieuwsbrief
Wil je op de hoogte blijven waar de EO mee bezig is? Meld je aan voor de EO nieuwsbrief vol inspirerende verhalen, de nieuwste programma's en waardevolle verdieping. EO. Als je gelooft.
Lees onze privacyverklaring.