Navigatie overslaan
Sluit je aan

Gratis inloggen

Praat mee op onze sites, beheer je gegevens en abonnementen, krijg toegang tot jouw digitale magazines en lees exclusieve verhalen.

Door in te loggen bevestig je dat je de Algemene Voorwaarden en Privacyverklaring van de EO hebt gelezen en begrepen.

Hulp nodig?

Check de veelgestelde vragen.

NPO Start
Uitgelichte afbeelding

Film 'La­men­ta­ti­ons of Judas': het lij­dens­ver­haal vanuit Judas' perspectief

30 maart 2021 · 15:40

Update: 15 november 2024 · 08:37

In de loop der jaren zijn er al talloze films over het leven van Jezus verschenen, maar de Nederlandse regisseur Boris Gerrets heeft toch nog een nieuwe, originele invalshoek kunnen verzinnen. In zijn ‘Lamentations of Judas’ wordt het lijdensverhaal verteld vanuit het perspectief van Judas Iskariot, en alle rollen worden gespeeld door (zwarte) inwoners van het Zuid-Afrikaanse gehucht Pomfret.

Lamentations of Judas is een merkwaardige productie: deels Bijbelverfilming, deels documentaire over getraumatiseerde ex-soldaten. In Pomfret zijn namelijk veel Angolese mannen ondergebracht die in de jaren zeventig en tachtig door het Zuid-Afrikaanse apartheidsregime werden ingezet om te vechten tegen hun eigen landgenoten. Nog altijd worden de oud-strijders door veel zwarte Afrikanen beschouwd als verraders. Regisseur Gerrets besloot deze – veelal christelijke – mannen het verhaal van Jezus en Judas na te laten spelen in de hoop hen aan het denken te zetten over hun eigen daden. In de film worden de dramascènes afgewisseld met interviews met de soldaten.

Pijnlijke getuigenissen

Het is eerlijk gezegd een wat vergezochte vertelvorm, en dat maakt de film aanvankelijk nogal taai. Toch loont het de moeite om te blijven kijken, want de parallellen tussen het verhaal van Judas en dat van de soldaten worden steeds evidenter. En de pijnlijke getuigenissen van de mannen maken diepe indruk. Sommigen lijken nooit eerder zo over het verleden te hebben gesproken. Er is veel ontkenning, maar ook diep berouw, en bovenal veel pijn en verwarring. Veel soldaten werden geronseld toen ze tieners of zelfs kinderen waren. In hoeverre zijn zij verantwoordelijk te houden voor hun gruweldaden? En geloven ze nog in zoiets als vergeving, verzoening?

Bekijk de trailer van 'Lamentations of Judas'

youtube

De weergave van deze video vereist jouw toestemming voor social media cookies.

Toestemmingen aanpassen

Lamentations of Judas

Dinsdag 30 maart, 22.35 uur, NPO 2

Meest gelezen

Lees ook

Schrijf je hier in voor de Visie-nieuwsbrief

Als christelijke gids willen we je helpen om te leven met God. We brengen je persoonlijke verhalen, verdiepende thema’s, christelijk nieuws en mediatips. In onze wekelijkse nieuwsbrief willen we je inspireren om hoopvol te leven en te geloven.

Lees onze privacyverklaring.