'Ik ben wel groen, maar niet gek'
10 maart 2020 · 10:01
Update: 15 november 2024 · 08:45
Het is een gezegde dat vroeger geloof ik wat meer werd gebezigd dan vandaag: ‘Ik ben wel goed, maar niet gek.’ Als variant daarvan denk ik steeds vaker: ik ben wel groen, maar niet gek.
Sinds de kabinetsformatie van het huidige kabinet, maakt Nederland in hoog tempo plannen voor een inhaalslag om ons land te vergroenen. Ik ben voor. De mens draagt bij aan de opwarming van de aarde, zo zegt het overgrote deel van de wetenschap. Die opwarming kan zeer problematisch uitpakken voor diezelfde mens, dus het lijkt me goed maatregelen te nemen die de opwarming tegengaan.
Zo heb ik – ik heb het weleens vaker gezegd – zonnepanelen op mijn huis laten leggen en scheid ik mijn afval zo goed mogelijk. Ik probeer groen te zijn. En ik ben blij dat de overheid u en mij daartoe stimuleert.
Toch denk ik dus steeds vaker: ik ben wel groen, maar niet gek. Vorige week bijvoorbeeld, toen de Europese Commissie plannen lanceerde om Europa te vergroenen. Prima dat de EU ons ook stimuleert te vergroenen, het is immers een internationaal probleem. Maar onderdeel van die plannen is om de Europese Commissie meer macht te geven, zodat ze landen kunnen dwingen zich groen te gedragen. Dat vind ik gek. We hebben democratische spelregels afgesproken in Europa over de verdeling van macht en zo. Gaan we die ineens wijzigen? Lijkt me niet.
Ook gek: bij die presentatie mocht Greta Thunberg spreken, de Zweedse schoolstaker die door velen als een klimaaticoon wordt gezien. Eregast, werd ze genoemd. Waarom spreekt een activist bij de presentatie van politieke plannen? Ik weet niet wat de commissie bezielde om haar als enige Europese burger zo’n podium te bieden. Gek. Gelukkig maakte ze een paar uur later gehakt van de plannen van de commissie.
Het lijstje met ‘gekke dingen’ is gemakkelijk uit te breiden. De Volkskrant schreef onlangs bijvoorbeeld een overtuigende analyse waaruit bleek dat veel onderzoek over de gevolgen van de opwarming van de aarde gebaseerd is op veel te sombere scenario’s. Vind ik gek. En zo kan ik nog wel even doorgaan.
Groen is wenselijk, prima en nodig. We moeten (en zijn) aan de slag (met velen). Maar nuchter blijven en normaal blijven doen lijken me heel belangrijk. Wel groen, niet gek.
Meest gelezen
- Column Elbert: 'Wat haalt papa toch allemaal uit op tv?'
Elbert over alle kinderprogramma's die zijn gezin kijkt
Column Elbert: 'Wat haalt papa toch allemaal uit op tv?'
- Bernice Klein verloor bij een brand vier broertjes
‘Een van m’n zussen riep: ‘Jezus, red onze broertjes!’’
Bernice Klein verloor bij een brand vier broertjes
- Rachel Rosier zoekt naar antwoorden in de Gazaoorlog: 'Wie is goed, wie is fout?'
'Het graf van Rachel': 6 mei om 22.20 uur bij de EO op NPO 2.
Rachel Rosier zoekt naar antwoorden in de Gazaoorlog: 'Wie is goed, wie is fout?'
Lees ook
- Moeder en dochter onder één dak: 'Als ik aan het werk ben, vouwt mijn moeder de was op'
Hoe is het om samen met je moeder te wonen?
Moeder en dochter onder één dak: 'Als ik aan het werk ben, vouwt mijn moeder de was op'
- Het weekend van Anne-Mar Zwart
Presentatrice Anne-Mar Zwart over haar weekend
Het weekend van Anne-Mar Zwart
- Moeder en dochter onder één dak: 'We zijn bij elkaar, maar niet op een kleffe manier’
Hoe is het om samen met je moeder te wonen?
Moeder en dochter onder één dak: 'We zijn bij elkaar, maar niet op een kleffe manier’
Schrijf je hier in voor de Visie-nieuwsbrief
Als christelijke gids willen we je helpen om te leven met God. We brengen je persoonlijke verhalen, verdiepende thema’s, christelijk nieuws en mediatips. In onze wekelijkse nieuwsbrief willen we je inspireren om hoopvol te leven en te geloven.
Lees onze privacyverklaring.