Bijbel Open | Jurjen ten Brinke: 'Jezus wil ons geestelijk voedsel zijn'
25 april 2025 · 12:31
Update: 28 april 2025 · 14:36
‘Nu werden hun ogen geopend en herkenden ze Hem. Maar Hij werd onttrokken aan hun blik.’
Het verhaal van de Emmaüsgangers spreekt tot de verbeelding. Kennelijk kun je met geloof en met God bezig zijn terwijl je ‘verblind’ bent voor wie Hij werkelijk is. Echter, bij het breken van het brood zien de twee volgelingen van Jezus dat ze te maken hebben met de opgestane Heer.
Veel Bijbeluitleggers leggen een link tussen het breken van het brood in dat huis en de viering van het avondmaal, vandaag de dag, in geloofsgemeenschappen.
God verlangt naar ‘gemeenschap’ met ons. De verbinding tussen Hem en ons staat onder druk, sinds de zonde in de wereld kwam. Jezus herstelt dit met zijn offer, zijn lijden, sterven en opstaan. Maar Hij wil verder gaan dan in persoon tweeduizend jaar geleden op aarde rondlopen: Hij wil als het ware ons geestelijke voedsel zijn, ook nu. Jezus doet dit door de tekenen van brood en wijn. Het gaat dan om ‘herkenning’, zoals bij de Emmaüsgangers. In brood en wijn zien we heel concreet wat Jezus voor ons deed. Het wordt tastbaar en zichtbaar: je kunt zijn liefde voor jou als het ware proeven.
Jezus wil verder gaan dan in persoon tweeduizend jaar geleden op aarde rondlopen
Jezus werd onttrokken aan hun blik. Er vindt een mysterie plaats dat ons bevattingsvermogen te boven gaat. De Emmaüsgangers hadden Jezus leren kennen als een fysiek persoon die ze konden aanraken. Maar Jezus wil méér zijn dan dat. Henri Nouwen zegt er het volgende over: “Hij wil ook in hen leven. In ieder van ons, in welke tijd of plaats ook.” Het klinkt wat stevig maar het is zo mooi, als Nouwen zegt: “Ja, ze waren bij Hem gebleven en hadden aan zijn voeten gezeten; ja, ze waren zijn discipelen geweest, zelfs zijn vrienden. Maar ze waren nog niet in volledige gemeenschap met Hem getreden. Zijn lichaam en bloed en hun lichaam en bloed waren nog niet één geworden. In veel opzichten was Hij nog steeds de ander, degene die hen voorging en hen de weg wees. Maar als ze het brood eten dat Hij hun geeft en ze Hem herkennen, is die herkenning een diep spiritueel bewustzijn dat Hij nu in hun diepste wezen woont, dat Hij nu in hen ademt, in hen spreekt, ja, in hen leeft. Als ze het brood eten dat Hij hun aanreikt, wordt hun leven getransformeerd in zijn leven. Zíj leven niet meer, maar Jezus, de Christus, leeft in hen.”
Wat een belijdenis, een week na Pasen! Geldt dit ook voor jou?
Meest gelezen
- Is de bloedmaan een Bijbels teken van de eindtijd?
Verklaarbaar verschijnsel of profetie?
Is de bloedmaan een Bijbels teken van de eindtijd?
- Eva werd online gechanteerd met naaktfoto’s: ‘Ik kon mezelf niet zien zonder me vies te voelen’
Wil je zien
Eva werd online gechanteerd met naaktfoto’s: ‘Ik kon mezelf niet zien zonder me vies te voelen’
- Raven van Dorst in 'De Kist': ‘Ik vind de wereld geen fijne plek om te zijn’
'De Kist', donderdag 18 september, 20:30 uur, NPO 2
Raven van Dorst in 'De Kist': ‘Ik vind de wereld geen fijne plek om te zijn’
Lees ook
- Blijf op de hoogte met De Ongelooflijke Podcast
Nieuwsbrief via Substack
Blijf op de hoogte met De Ongelooflijke Podcast
- Wanneer online gamen verandert in sextortion: ‘Hij dreigde mijn moeder iets aan te doen’
Wil je zien
Wanneer online gamen verandert in sextortion: ‘Hij dreigde mijn moeder iets aan te doen’
- Marieke haakt voor een rustiger brein
‘Ik maakte ooit een punker-aap met een elektrische gitaar’
Marieke haakt voor een rustiger brein
Schrijf je hier in voor de Visie-nieuwsbrief
Als christelijke gids willen we je helpen om te leven met God. We brengen je persoonlijke verhalen, verdiepende thema’s, christelijk nieuws en mediatips. In onze wekelijkse nieuwsbrief willen we je inspireren om hoopvol te leven en te geloven.
Lees onze privacyverklaring.