
Kijktip
Leestijd: 3 minDoor Miriam Duijf
Het rommelt overal. Het klimaat raakt ontregeld, oorlogen eisen dagelijks nieuwe levens en democratische rechtstaten staan onder druk. In die onrustige dagen voor kerst voelt Kefah Allush wat zoveel mensen herkennen: de spanning tussen hoop en wanhoop. Toch laat hij het daar niet bij. In de vierdelige EO-serie 'Kefah en de Wijzen' gaat hij op zoek naar stemmen die midden in de turbulentie koers weten te houden.
Geen drie wijzen uit het oosten, maar vier wijze vrouwen uit het noorden: prinses Mabel, Sigrid Kaag, Sanna Marin en Mary Robinson. Vrouwen die zich wereldwijd inzetten voor vrede, rechtvaardigheid en menselijke waardigheid. Met Kefah delen ze hun persoonlijke zoektocht naar hoop, veerkracht en morele richting.
De zoektocht begint bij prinses Mabel. Al decennia strijdt ze voor vrijheid en gelijke kansen. Tegen kindhuwelijken, voor slachtoffers van oorlog en aids, altijd met eenzelfde overtuiging: hoop vraagt om handelen.
“Hoop is geen passief wachten. Het is een werkwoord met opgestroopte mouwen,” zegt ze tegen Kefah.
Ze spreken over idealen, maar ook over haar privéleven: waar vindt zij licht wanneer de wereld donker lijkt?
In de tweede aflevering reist Kefah naar Sigrid Kaag, jarenlang actief binnen de Verenigde Naties en later in Nederland politiek leider. Haar carrière was een constante balans tussen nuance en vasthoudendheid.
In een openhartig gesprek vertelt Kaag waar haar innerlijke kompas vandaan komt. Wat geeft haar hoop, terwijl de wereld steeds complexer wordt?
Sanna Marin was 34 toen ze premier van Finland werd. Ze loodste haar land door de coronapandemie én richting NAVO-lidmaatschap. Maar tegelijk werd ze afgerekend op dansvideo’s en uiterlijk - 'mijn grootste teleurstelling', vertrouwt ze Kefah toe.
Tegenover hem benadrukt ze de kracht van zachte macht: “Die hebben we meer nodig dan ooit, in een wereld waarin sterke mannen domineren.”
Als eerste vrouwelijke president van Ierland en voormalig VN-mensenrechtencommissaris is Mary Robinson een morele autoriteit. Ze spreekt met Kefah over vluchtelingen, vrouwenrechten en vooral klimaatgerechtigheid.
Hoop, zegt ze, is een keuze. Een verantwoordelijkheid. “Omdat de zwaarste gevolgen van klimaatverandering de meest kwetsbaren treffen.”

Download gratis de Visie-app!
Of je nu op de bank zit, onderweg bent in de trein of op vakantie in het buitenland: met één tik op je scherm duik je in hoopvolle verhalen, inspirerende interviews en alle digitale edities van Visie
'Kefah en de Wijzen' laat zien dat hoop geen naïef verlangen is, maar een kracht die wordt gedragen door daden, overtuiging en menselijkheid. In vier portretten maakt Kefah zichtbaar dat zelfs midden in crisis een ander verhaal mogelijk blijft: een verhaal van hoop die werkt, spreekt en volhoudt.


Kom op 5 juni naar het grootste worshipconcert van Nederland
Ontdek meer