"Meer ruimte voor zoekers en twijfelaars in kerk"
19 november 2016 · 12:18
Update: 15 november 2024 · 08:27
De kerk moet meer open staan voor mensen die geen vast geloof hebben, maar zoekers en twijfelaars zijn. Martin Visser, journalist bij de Financiële Telegraaf en economisch duider in verschillende talkshows, rekent ook zichzelf tot die groep. Zondag is Martin in gesprek met Andries over wat het voor hem betekent om christen te zijn.
Martin moet even nadenken of hij dit gesprek wel wil hebben. Meestal houdt hij zijn geloof privé en deelt hij het niet op het werk en in de media. Maar hij besluit toch mee te doen, omdat hij het belangrijk vindt om te laten zien dat er ook twijfelaars in de kerk zitten. “Ik heb het idee dat het beeld naar buiten toe van christenen niet helemaal representatief is. Je ziet veel meer zeker-weters dan zoekers en twijfelaars. En ik hoor bij de tweede categorie.”
Jarenlang zit hij in de kerkenraad in een gereformeerd-vrijgemaakte kerk in Rotterdam. “Het risico van de hardcore gereformeerden, die daarin opgevoed worden en daarin blijven, is dat ze vooral heel erg met zichzelf bezig zijn. Sinds mijn periode in Brussel heb ik dat wat meer los kunnen laten, heb ik mijn plek gevonden. En sindsdien heb ik ook het gevoel dat ik niet meer naar de kerk ga omdat het moet, maar omdat ik het zelf wil.”
Zoektocht
Martin heeft van jongsafaan het idee dat hij het zeker moet weten, dat hij het moet snappen of zijn geloof moet kunnen bewijzen. “En dan heb je in mijn beleving twee keuzes. Of je breekt ermee. Of je accepteert dat je daar gewoon naar blijft zoeken en dat het zoeken waardevol is in zichzelf. Je hoeft niet naar een bepaald eindpunt toe te werken.”
En die zoektocht geeft hem juist houvast, het zorgt ervoor dat hij met het geloof bezig blijft. “Er wordt je een pad aangewezen waar je over kunt wandelen. Af en toe doe je wat stappen naar links of naar rechts en op een gegeven moment vind je het pad weer terug. Ergens in mij is er toch een behoefte om er mee bezig te blijven. Het zoeken geeft richting aan mijn denken en gevoel.”
Vermoeiend
Tegelijkertijd ervaart hij het ook als ongelooflijk vermoeiend om voortdurend bezig te zijn met God en geloof. Het is voor hem geen hobby, het is niet vrijblijvend. “Een leven zonder God lijkt soms overzichtelijker. Toch doe ik dat niet. Niet als bewuste beslissing, maar dat loopt gewoon zo. Iets houdt me vast. Ik zou kunnen zeggen dat God me vast houdt, wat fantastisch zou zijn. Of het is een eigen innerlijke behoefte aan een soort kader of zingeving. Ik weet het niet.”
Het gesprek tussen Andries en Martin is al in de zomer opgenomen.
Benieuwd naar de rest van het verhaal? Kijk hier de uitzending (zondagavond 20 november 00.0, NPO2):
Meest gelezen
- Column Elbert: 'Wat haalt papa toch allemaal uit op tv?'
Elbert over alle kinderprogramma's die zijn gezin kijkt
Column Elbert: 'Wat haalt papa toch allemaal uit op tv?'
- Bernice Klein verloor bij een brand vier broertjes
‘Een van m’n zussen riep: ‘Jezus, red onze broertjes!’’
Bernice Klein verloor bij een brand vier broertjes
- Rachel Rosier zoekt naar antwoorden in de Gazaoorlog: 'Wie is goed, wie is fout?'
'Het graf van Rachel': 6 mei om 22.20 uur bij de EO op NPO 2.
Rachel Rosier zoekt naar antwoorden in de Gazaoorlog: 'Wie is goed, wie is fout?'
Lees ook
- Het weekend van Anne-Mar Zwart
Presentatrice Anne-Mar Zwart over haar weekend
Het weekend van Anne-Mar Zwart
- Moeder en dochter onder één dak: 'We zijn bij elkaar, maar niet op een kleffe manier’
Hoe is het om samen met je moeder te wonen?
Moeder en dochter onder één dak: 'We zijn bij elkaar, maar niet op een kleffe manier’
- Maarten van Rossem: 'De Jezus van het Nieuwe Testament verraste mij'
Maarten van Rossem te gast in Adieu God?
Maarten van Rossem: 'De Jezus van het Nieuwe Testament verraste mij'
Schrijf je hier in voor de Visie-nieuwsbrief
Als christelijke gids willen we je helpen om te leven met God. We brengen je persoonlijke verhalen, verdiepende thema’s, christelijk nieuws en mediatips. In onze wekelijkse nieuwsbrief willen we je inspireren om hoopvol te leven en te geloven.
Lees onze privacyverklaring.