Rechtbankdrama Juror #2: een typische Eastwood-film
15 november 2024 · 14:20
Update: 15 november 2024 · 15:00
Hij speelde in iconische westerns als The Good, the Bad and the Ugly, en regisseerde zelf mooie, bedachtzame films als Unforgiven en Million Dollar Baby. Inmiddels is Clint Eastwood 94, dus de kans is groot dat Juror #2 (zijn veertigste film als regisseur) zijn zwanenzang zal zijn.
Het rechtbankdrama, nu te zien in de bioscoop, is een typische Eastwood-film: rustig en helder verteld, met een complex ethisch dilemma als basis.
Het verhaal (van debuterend scenarist Jonathan Abrams) knipoogt nadrukkelijk naar de Amerikaanse filmklassieker 12 Angry Men uit 1957. Daarin moet een twaalfkoppige jury beslissen of een verdachte schuldig is aan een moord. Elf juryleden denken meteen van wel, maar één lid twijfelt. Langzaam maar zeker begint hij de anderen te overtuigen van zijn gelijk.
In Juror #2 krijgt dit gegeven een interessante wending: het twijfelende jurylid, de jonge journalist Justin (gespeeld door Nicholas Hoult), heeft een verborgen agenda. Hij vermoedt dat hij zelf bij de zaak betrokken is – mogelijk heeft hij het slachtoffer per ongeluk aangereden. Wat nu? Open kaart spelen, en het risico lopen zelf vervolgd te worden? Of een man die wellicht onschuldig is veroordelen? Dat Justin gelukkig getrouwd is en bijna vader wordt, terwijl de verdachte een nare, gewelddadige indruk wekt, maakt de zaak niet makkelijker.
Psychologisch gaat Juror #2 niet overdreven diep: de plot is iets beter uitgewerkt dan de personages. In die zin doet de film wel wat denken aan een rechtbankroman van John Grisham. Maar saai is de film allerminst, wat deels ook te danken is aan de sterke cast, met bijrollen voor fijne acteurs als Toni Collette (Knives Out) en J.K. Simmons (Whiplash). Als kijker word je bovendien uitgedaagd om na te denken over rechtvaardigheid – is dat altijd een helder begrip? Welke offers heb je ervoor over? En in hoeverre deugen de bestaande rechtssystemen?
Eigenlijk gaan bijna alle films van Clint Eastwood impliciet of expliciet over dit thema. Dus mocht dit inderdaad zijn laatste zijn, dan is het een passende afsluiter van zijn fraaie oeuvre.
Juror #2 : Regie: Clint Eastwood. Met o.a. Nicholas Hoult en Zoey Deutch. Nu in de bioscoop.
De weergave van deze video vereist jouw toestemming voor social media cookies.
Meest gelezen
- Oma Mia en kleindochter Bibi gaan viraal met oer-Hollandse recepten
‘Ik dacht dat TikTok iets met kippen was’
Oma Mia en kleindochter Bibi gaan viraal met oer-Hollandse recepten
- Mama Mirjam: ‘Ik wens dat we vriendjes blijven!’
Column
Mama Mirjam: ‘Ik wens dat we vriendjes blijven!’
- Column TimZingt: 'Dit examenjaar draait niet alleen om mei, maar om míj'
Column TimZingt: 'Dit examenjaar draait niet alleen om mei, maar om míj'
Lees ook
- Wandelen door de geschiedenis? Christine werkte mee aan een bijzonder project
Wandelen door de geschiedenis? Christine werkte mee aan een bijzonder project
- Lizette (38) is reisblogger: ‘Ik zie mezelf reizen tot ik erbij neerval’
Persoonlijk verhaal
Lizette (38) is reisblogger: ‘Ik zie mezelf reizen tot ik erbij neerval’
- Het goede leven volgens Margje Fikse
Een ijsje eten in Hattem: 'Dit is toch net Italië'?
Het goede leven volgens Margje Fikse
Schrijf je hier in voor de Visie-nieuwsbrief
Als christelijke gids willen we je helpen om te leven met God. We brengen je persoonlijke verhalen, verdiepende thema’s, christelijk nieuws en mediatips. In onze wekelijkse nieuwsbrief willen we je inspireren om hoopvol te leven en te geloven.
Lees onze privacyverklaring.