Van overleven naar leven, 5 tips
20 mei 2021 · 10:35
Update: 14 november 2024 · 17:08
Ben jij opgegroeid met ouders die onvoldoende afgestemd waren op wat jij als kind nodig had? Dan ben je niet alleen.
Veel volwassenen zullen dit herkennen. Ik geloof nog steeds dat elke ouder met de beste intentie en met wat hij/zij destijds zelf beschikbaar had de kinderen opvoedt. Maar helaas betekent dit ook dat veel kinderen op bepaalde vlakken tekort komen. In vormen die we herkennen als een teveel aan iets negatiefs (mishandeling, misbruik - emotioneel, fysiek, seksueel) of een te weinig aan iets positiefs (verwaarlozing, emotionele beschikbaarheid en afstemming)
5 tips voor wanneer je je hierin herkent:
- Wat je hebt meegemaakt bepaalt niet wie je nu bent; het zijn de strategieën die je toen hielpen (om te overleven) die je meedraagt tot in je volwassen leven. Toen had je geen keus. Die heb je nu wel. Jij kunt kiezen om het NU anders te doen.
- Afwijken van je ‘oude strategieën' is niet makkelijk. Ze worden namelijk ingezet op onbewust niveau. Wél kun je leren er iets naast te zetten. Een alternatieve optie.
- Betrap je jezelf op zo’n oude strategie? Dan ben je al op de juiste weg. Bewustwording is de eerste stap. Welke neiging krijg je dan? Is het ook NU nog steeds noodzakelijk?
- Het kan helpen om stil te staan bij de volgende vraag? “Wat is het allerergste dat er zou kunnen gebeuren?”
- Stel dat jij iets zou kunnen zeggen tegen dat kleine meisje of die kleine jongen die toen geen andere keus had? Misschien kun je iets van mildheid en compassie voelen voor hoe de strategieën je ooit echt hielpen. Dat opent langzaamaan de weg naar authenticiteit; worden zoals God je bedoeld heeft. Zonder oordeel ruimte in mogen nemen, grenzen aan kunnen geven, je uitspreken én…. geliefd voelen.
Meer tips?
Meest gelezen
- ‘Om het goede leven wat te compenseren, beginnen we de dag met gym'
Op pad met de Christelijke Caravan Club
‘Om het goede leven wat te compenseren, beginnen we de dag met gym'
- Column Arjan Lock: Zon, zee en zomerherinneringen
'Dan waan ik me weer even kind'
Column Arjan Lock: Zon, zee en zomerherinneringen
- Vincenza La Porta is de nieuwe directeur-uitgever van het Nederlands Dagblad: ‘Ik voel mij bevoorrecht’
Vincenza La Porta is de nieuwe directeur-uitgever van het Nederlands Dagblad: ‘Ik voel mij bevoorrecht’
Lees ook
- Geestelijk verzorger Anne Zweers gaat met veteranen terug naar Bosnië
'Terug met Dutchbat’ laat zien dat oorlog nooit helemaal voorbij is
Geestelijk verzorger Anne Zweers gaat met veteranen terug naar Bosnië
- Maartje: ‘Als een dood vogeltje zit ze voorin de klas’
Column
Maartje: ‘Als een dood vogeltje zit ze voorin de klas’
- ‘Deze reis maakte de pijn een stukje draaglijker’
EO-documentaire over terugkeerreis Dutchbat III
‘Deze reis maakte de pijn een stukje draaglijker’
Schrijf je hier in voor de EO-nieuwsbrief
Wil je op de hoogte blijven waar de EO mee bezig is? Meld je aan voor de EO nieuwsbrief vol inspirerende verhalen, de nieuwste programma's en waardevolle verdieping. EO. Als je gelooft.
Lees onze privacyverklaring.