14: Zwolle, het jaar 1448
20 juli 2021 · 12:40
Update: 29 november 2024 · 11:21
Het is blijft een risico om je stad te bouwen op de grens van land en water, maar het kan ook goed uitpakken. Voor veel Nederlandse steden betekende het water handel en welvaart. Zo ook voor Zwolle. In 1448 trad de stad toe tot het Hanzeverbond. De Hanze heeft Zwolle grote rijkdom gebracht. Een gouden tijd brak aan.
De Hanze was een verbond tussen wel 200 steden van Noord- en Oost-Nederland en Duitsland tot in Rusland en Scandinavië. Deze samenwerking ontstond in de 13e eeuw en duurde tot in de 16e eeuw. Binnen de het Hanzeverbond verdedigden kooplieden en steden hun belangen. Zo nodig met geweld.
De Hanzesteden dreven handel in het gebied van de Oostzee en de Noordzee. Zwolle trad pas toe tot de Hanze toen de invloed van dit samenwerkingsverband al afnam. Maar Zwolle profiteerde door de gunstige ligging bij de Zuiderzee wel van de groeiende handel en bedrijvigheid.
Suol
Zwolle is in de middeleeuwen ontstaan op een dekzandrug tussen de IJssel en de Overijsselse Vecht aan het riviertje de Aa. Dit was een hoger gelegen en bewoonbare plek in het verder moerassige landschap. Zo'n plek werd destijds een 'suol' genoemd. De zandrug is nog altijd zichtbaar door de hoogteverschillen in de stad.
Potentie
De stad krijgt in 1230 stadsrechten maar de oudste bewonerssporen dateren al uit de jonge steentijd. Uit de bronstijd vond men twee paalcirkels die ook wel het Woodhenge van Zwolle genoemd worden.
Men had al vroeg door dat dit een locatie met potentie was. Weliswaar met een risico: in 2300 is Zwolle mogelijk net als Amsterdam en de rest van Randstad een leuk duikgebied geworden.
Meest gelezen
- 70+ en influencer: ‘Toen mijn kat overleed, kreeg ik honderden lieve reacties’
Het social media-account van Jan van den Bosch groeit met de dag
70+ en influencer: ‘Toen mijn kat overleed, kreeg ik honderden lieve reacties’
- Oma Mia en kleindochter Bibi gaan viraal met oer-Hollandse recepten
‘Ik dacht dat TikTok iets met kippen was’
Oma Mia en kleindochter Bibi gaan viraal met oer-Hollandse recepten
- Marinthe was zwanger van een drieling, totdat één kindje overleed in haar buik
Persoonlijk verhaal
Marinthe was zwanger van een drieling, totdat één kindje overleed in haar buik
Lees ook
- Filmtip: How to train your dragon
Een bekend verhaal, maar nog steeds fijn
Filmtip: How to train your dragon
- 'Ketikoti is geen ver-van-mijn-bedshow: ook Zwolle heeft banden met slavernij'
EO-presentator Jurjen ten Brinke duikt in de geschiedenis van de Hanzestad
'Ketikoti is geen ver-van-mijn-bedshow: ook Zwolle heeft banden met slavernij'
- Column TimZingt: 'Dit examenjaar draait niet alleen om mei, maar om míj'
Column TimZingt: 'Dit examenjaar draait niet alleen om mei, maar om míj'
Schrijf je hier in voor de EO-nieuwsbrief
Wil je op de hoogte blijven waar de EO mee bezig is? Meld je aan voor de EO nieuwsbrief vol inspirerende verhalen, de nieuwste programma's en waardevolle verdieping. EO. Als je gelooft.
Lees onze privacyverklaring.