
75 jaar vrijheid in Westerbork: 'Ik hoor hem nog schreeuwen'
Drieluik 'Zin, Zout en Zegen'; zondag, 19.00 uur, NPO Radio 5
18 april 2020 · 09:00| Leestijd:3 min![]()
Update: 15 november 2024 · 09:55
EO-presentator Petra de Joode is de komende drie zondagen in Westerbork. In de eerste aflevering van een radiodrieluik ontmoet ze Frits Pronk. Hij vertelt in Zin, Zout en Zegen hoe aangrijpende gebeurtenissen tijdens de Tweede Wereldoorlog hem gevormd hebben.
"Het is nu 75 jaar geleden dat mijn oom Rieks is vermoord door de Nederlandse SD," vertelt Frits Pronk zondagavond in Zin, Zout en Zegen. Hij staat precies op de plek waar het gebeurde en is zichtbaar aangedaan. "Hij was actief verzetsman, evenals mijn vader. Ik heb het meegemaakt en hoor hem nog gillen en schreeuwen, bij zijn verhoor op de deel."
(Tekst loopt door onder de foto.)
"Later kwam het bericht dat hij was doodgeschoten, met een heel magazijn uit een vuurwapen vanaf een meter afstand," zegt Frits tegen Petra. Samen lopen ze vanuit de kerk naar de plek waar hun boerderij stond. Ze staan stil bij herdenkingsplekken en praten over wat het leven Frits, samen met zijn geliefde Lotty en hun gezin ook aan goeds gebracht heeft.
Luister nu al naar 'Zin, Zout en Zegen'
Voor de kerkdienst gaan we naar de mooie Stefanuskerk in Westerbork waar de dienst wordt geleid door dominee Melle Leffers. De predikant verbindt de thema’s van Jezus Christus, Zijn onderdrukking en lijden, donker en licht, verzet en overgave met die van Dietrich Bonhoeffer.
(Tekst loopt door onder de foto.)
Tijdens zijn gevangenschap schreef deze theoloog en verzetsstrijder brieven, gedichten en gebeden. Op 9 april was het 75 jaar geleden dat Bonhoeffer werd geëxecuteerd, vlak voor de bevrijding.
'Zin, Zout en Zegen': 75 jaar vrijheid in Westerbork
Zondag 19 en 26 april, en 3 mei, 19.00 uur, NPO Radio 5
Meest gelezen
- Je weet niet dat je date: dit unieke datingprogramma wil je zien
Wil je zien
Je weet niet dat je date: dit unieke datingprogramma wil je zien
- Voorganger gaat viraal met deze uitleg van 'Home Alone': zit het evangelie verstopt in de kerstfilm?
Inspiratie
Voorganger gaat viraal met deze uitleg van 'Home Alone': zit het evangelie verstopt in de kerstfilm?
- Ontdek de beste boekentips voor lange winteravonden
Boekentips
Ontdek de beste boekentips voor lange winteravonden
Lees ook
- De kerk saai? Hoe een jaar vol feesten je helpt bij je geloof: het geheim van het kerkelijk jaar in 5 vragen
Theologisch Tussendoortje
De kerk saai? Hoe een jaar vol feesten je helpt bij je geloof: het geheim van het kerkelijk jaar in 5 vragen
- Een winterslaper, sneeuwzoeker of naar-het-zuiden-vlieger: welk winterdier schuilt in jou?
Doe de test!
Een winterslaper, sneeuwzoeker of naar-het-zuiden-vlieger: welk winterdier schuilt in jou?
- ‘Henk Binnendijk heeft mij bij Jezus gebracht’ – hoe een duidelijke boodschap Johan radicaal veranderde
Inspiratie
‘Henk Binnendijk heeft mij bij Jezus gebracht’ – hoe een duidelijke boodschap Johan radicaal veranderde





