
‘Vooral oudtestamentische en korte namen zijn favoriet’
Leestijd: 4 minDoor Arianne Ramaker
Wat hebben Noah, Lucas, Julia en Sara met elkaar gemeen? Het zijn niet alleen populaire namen in Nederland, maar ze komen ook uit de Bijbel!
Bijbelse namen zijn in trek. Dat blijkt uit de namenlijst die de Sociale Verzekeringsbank (SVB) ieder jaar presenteert. De SVB keert de kinderbijslag uit, die wordt aangevraagd als een baby wordt geboren. Daardoor is de instantie goed op de hoogte wat nu de meest geliefde kindernamen zijn. Zo neemt Noah – Engels voor Noach – al vier jaar op een rij de koppositie in bij de jongensnamen. En bij de meisjes staat ook Julia de afgelopen jaren vaak op de eerste plaats.
Vooral bij jongetjes zijn Bijbelse namen populair. Maar liefst zeven van de huidige top 10 jongensnamen vinden hun oorsprong in de Bijbel: Noah, Luca, Lucas, Mees, James, Levi en Sem. Bij de meisjes gaat het om twee namen: Julia en Saar. “Maar als Luca, Lucas en Luuk samengenomen worden, winnen die ruimschoots bij de jongens – net zoals Saar, Sara en Sarah bij de meisjes”, vertelt Gerrit Bloofhooft, naamkundige aan de Universiteit Utrecht. Volgens hem zijn vooral namen uit het Oude Testament geliefd onder Nederlanders.
Bijbelse namen hebben vaak een mooie betekenis
Ouders kiezen wel vaak voor een verkorting, zoals Saar (van Sara) of Daan (van Daniël). Want ook dat is een trend: korte namen voeren de boventoon. Daarom zie je veel varianten op Bijbelse namen. Zoals de eerder genoemde populaire varianten op Lucas: Luca en Luuk. Maar wist je bijvoorbeeld dat Mats van Matteüs komt, Evi van Eva en Mees van Bartholomeüs?
Bijbelse namen hebben vaak een mooie betekenis. Zo betekent Jesse ‘geschenk van God’. En Zoë – een Griekse vertaling van de Bijbelse naam Eva – betekent ‘leven’. En die positieve betekenis lijken veel ouders belangrijk te vinden. Maar natuurlijk kan een naam ook gewoon mooi zijn. Julia wordt slechts één keer in de Bijbel genoemd als Bijbelschrijver Paulus haar begroet in een brief. Haar naam betekent ‘jongeling’ of ‘gewijd aan Jupiter’, een Romeinse oppergod. Verder is er weinig bekend over deze vrouw. Toch blijft haar naam onverminderd populair.
Beeld: Unsplash


Kom op 5 juni naar het grootste worshipconcert van Nederland
Ontdek meer