
De eigenzinnige jeugdfilms van Burny Bos staan dit jaar centraal op het Cinekid Festival
16 oktober 2022 · 10:30| Leestijd:2 min
Update: 14 oktober 2022 · 17:11
Wie opgroeide in de jaren tachtig en negentig zal hem misschien vooral kennen als de opgewekte dierenvriend uit de Ko de Boswachtershow op de radio en tv. Maar Burny Bos deed achter de schermen nog veel meer om Nederlandse kinderen te amuseren en uit te dagen.
De voormalige tekenleraar stond aan de wieg van het VPRO-programma Villa Achterwerk, schreef in totaal zo’n veertig kinderboeken en werkte als scenarioschrijver en filmproducent mee aan zo’n zestig jeugdfilms en -series.
Bos is inmiddels 78 en maakte onlangs bekend dat hij ongeneeslijk ziek is. Daarom staat zijn werk dit jaar centraal op het jeugdfilmfestival Cinekid, dat traditiegetrouw in de herfstvakantie plaatsvindt op verschillende plekken in het land. Als zijn gezondheid het toelaat, zal Bos zelf regelmatig te vinden zijn op de hoofdlocatie in Amsterdam-Noord.
Typerend voor de films van BosBros, het bedrijf dat Burny Bos in 1989 oprichtte, is de prettig eigenzinnige toon. Het jonge publiek wordt niet te infantiel of moralistisch aangesproken, maar krijgt indirect wel wat mooie levenslesjes mee. Voor Bos is dat educatieve element essentieel, zegt hij in interviews. Met zijn werk gaat hij onomwonden de strijd aan met dom, druk lopendebandvermaak.
Het grootste wapenfeit van BosBros blijft waarschijnlijk de Annie M.G. Schmidt-verfilming Abeltje uit 1998. Niet omdat die film nou overdreven goed is, maar omdat Bos destijds wilde aantonen dat een grote Nederlandse familiefilm best kon concurreren met blockbusters van Disney en Spielberg. Hij kreeg gelijk: Abeltje trok zo’n miljoen bioscoopbezoekers – destijds ongekend – en zette daarmee een nieuwe standaard voor Nederlandse jeugdfilms.
Later maakte BosBros nog veel meer Schmidt-verfilmingen, waarvan Minoes uit 2001 het leukst blijft. Andere hoogtepunten uit de catalogus zijn de kleuterserie Knofje (2001) en films als Het paard van Sinterklaas (2005), Brammetje Baas (2012) en Kapsalon Romy (2019) – die trouwens allemaal werden geschreven door Burny’s dochter Tamara Bos. Een paar van deze titels zijn tijdens Cinekid in de bioscoop te zien, de rest is online te huren. Ook een prima idee in de herfstvakantie.
Cinekid Festival
Beeld: ANP
Meest gelezen
- Teun op de Biblebelt: “Je bereikt meer met honing dan met zout”
Nieuwe EO-realityserie
Teun op de Biblebelt: “Je bereikt meer met honing dan met zout”
- Column Kefah: "Ben ik nu een slechte interviewer?"
Column Kefah: "Ben ik nu een slechte interviewer?"
- Ilja (28) liet zich omscholen tot uitvaartbegeleider: ’Hier ben ik voor in de wieg gelegd’
Persoonlijk verhaal
Ilja (28) liet zich omscholen tot uitvaartbegeleider: ’Hier ben ik voor in de wieg gelegd’
Lees ook
- Jurjen ten Brinke: Durf jij te bidden om ‘minder ik en meer Hem’?
De Bijbel Open
Jurjen ten Brinke: Durf jij te bidden om ‘minder ik en meer Hem’?
- Zanger en voormalig EO-radiomaker Wim Pols overleden
'Wim is Thuis bij zijn hemelse Vader'
Zanger en voormalig EO-radiomaker Wim Pols overleden
- 'Verdwenen': Samuel ging zwemmen maar kwam nooit terug
Podcast over een vermissing zonder antwoorden
'Verdwenen': Samuel ging zwemmen maar kwam nooit terug
Schrijf je hier in voor de Visie-nieuwsbrief
Als christelijke gids willen we je helpen om te leven met God. We brengen je persoonlijke verhalen, verdiepende thema’s, christelijk nieuws en mediatips. In onze wekelijkse nieuwsbrief willen we je inspireren om hoopvol te leven en te geloven.
Lees onze privacyverklaring.








