Documentaire 'Akkers van Margraten' op herdenkingsdag
24 mei 2020 · 08:00
Update: 15 november 2024 · 08:46
Koning Willem-Alexander is zondag in het Limburgse Margraten bij de herdenking van Amerikaanse militairen die in de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen. Voorafgaand aan het rechtstreekse verslag van de NOS zendt de EO de documentaire Akkers van Margraten uit, die een bijzonder beeld geeft van de laatste fase van de oorlog.
Tijdens de herdenking legt koning Willem-Alexander, 75 jaar na de bevrijding, de eerste krans. Verder houden de Amerikaanse ambassadeur, Pete Hoekstra, en de Limburgse gouverneur, Theo Bovens, een korte toespraak. Vanwege de coronamaatregelen is er bij de herdenking geen publiek aanwezig. In de uitzendingen is ook aandacht voor de geschiedenis van de begraafplaats en zijn reportages te zien over mensen die een graf hebben geadopteerd.
(Tekst loopt door onder de foto.)
De NOS zendt de herdenking 's middags rechtstreeks uit. 's Avonds volgt een uitgebreide terugblik. Winfried Baijens spreekt met militair historicus Erwin van Loo, die deskundig commentaar kan geven. Op de laatste maandag in mei is het in de Verenigde Staten Memorial Day, de dag waarop de Amerikanen al hun gesneuvelde militairen herdenken. De zondag daarvoor is traditiegetrouw de herdenking op de Amerikaanse begraafplaats Margraten, waar ruim 8.000 Amerikaanse G.I.'s liggen.
Ooggetuigen in 'Akkers van Margraten'
Voordat de herdenking begint, zendt de EO de documentaire Akkers van Margraten uit. Op het hooggelegen plateau aan de Rijksweg in Margraten lijkt het altijd te waaien. Wanneer hier eind 1944 – tot verbazing van boeren en buurtbewoners – de eerste Amerikaanse soldaten begraven worden, voorziet niemand dat anderhalf jaar later twintigduizend kruisen en davidsterren in de modder zullen steken. Ooggetuigenverslagen van betrokken burgers en militairen, afgewisseld met bijzondere archieffragmenten, geven een indringend beeld van de impact van deze gebeurtenissen.
Herdenking Margraten 2020
13.35 uur, NPO 1
Herdenking Margraten
14.45 uur, NPO 1, NPO Radio 1 en NOS.nl (rechtstreeks verslag)
19.10 uur, NPO 2 (terugblik)
Beeld: Shutterstock
Kijk 'Akkers van Margraten' hier terug
Meest gelezen
- Is de bloedmaan een Bijbels teken van de eindtijd?
Verklaarbaar verschijnsel of profetie?
Is de bloedmaan een Bijbels teken van de eindtijd?
- Eva werd online gechanteerd met naaktfoto’s: ‘Ik kon mezelf niet zien zonder me vies te voelen’
Wil je zien
Eva werd online gechanteerd met naaktfoto’s: ‘Ik kon mezelf niet zien zonder me vies te voelen’
- Raven van Dorst in 'De Kist': ‘Ik vind de wereld geen fijne plek om te zijn’
'De Kist', donderdag 18 september, 20:30 uur, NPO 2
Raven van Dorst in 'De Kist': ‘Ik vind de wereld geen fijne plek om te zijn’
Lees ook
- Blijf op de hoogte met De Ongelooflijke Podcast
Nieuwsbrief via Substack
Blijf op de hoogte met De Ongelooflijke Podcast
- Wanneer online gamen verandert in sextortion: ‘Hij dreigde mijn moeder iets aan te doen’
Wil je zien
Wanneer online gamen verandert in sextortion: ‘Hij dreigde mijn moeder iets aan te doen’
- Marieke haakt voor een rustiger brein
‘Ik maakte ooit een punker-aap met een elektrische gitaar’
Marieke haakt voor een rustiger brein
Schrijf je hier in voor de Visie-nieuwsbrief
Als christelijke gids willen we je helpen om te leven met God. We brengen je persoonlijke verhalen, verdiepende thema’s, christelijk nieuws en mediatips. In onze wekelijkse nieuwsbrief willen we je inspireren om hoopvol te leven en te geloven.
Lees onze privacyverklaring.