'Ik weet dat je vaak denkt dat je het wel zonder die kerk kunt'
24 mei 2022 · 11:17
Update: 15 november 2024 · 10:09
Lieve millennial die zichzelf, soms schoorvoetend, christen noemt,
Ik weet dat je een druk leven hebt, dat je duizend en één dingen combineert, dat je hard moet werken voor de kost, en dat de wereld hard is.
Ik weet dat de kerk allang niet meer de vragen stelt waar jij mee leeft, laat staan dat ze die beantwoordt. En dat je het gek vindt dat de kerk moeilijk doet over dingen waar jij allang niet meer over nadenkt.
Ik weet dat je soms denkt: was het maar allemaal zoals vroeger, toen ik nog helder wist wat ik wel en niet geloofde.
Ik weet dat je vaak denkt dat je het wel zonder die kerk kunt.
Zingevingsvragen zijn er altijd
Maar luister: Waar vind je nog een plek waar mensen van allerlei generaties samenkomen? Waar ontmoet je nog anders-gestemden? Waar hoor je nog woorden van de overkant? Waar kun je op terugvallen als alles onder je voeten vandaan geveegd wordt? Waar vind je nog oefenplekken van liefde, vergeving en genade?
Die goeie oude kerk is zo’n plek! Propvol mooie schatten aan godsdienstoefeningen, liederen, gebeden. Ik weet dat je denkt: hoe breng ik dan commitment op voor nóg een club erbij in m’n leven? Maar ga eens na wat je sowieso moet doen in je leven: eten, ontmoeten, vieren, bezinnen, stilstaan… En gooi een romige mix van die dingen dan in je zondagochtend of -middag. In je kerk. Het zou zomaar tóch weer kunnen werken… Mits je natuurlijk wel de vrijheid krijgt van de bazen in je kerk om je inbreng te mogen hebben.
En weet je: ze kunnen je maar beter wat laten experimenteren, want over twintig jaar zijn de kaarten geschud en ligt het spel er heel anders voor. Met wellicht jou als spelverdeler…
En als dit nou allemaal niet werkt voor je: ga terug naar de basis. Doe eens gek. Doe een Alpha-cursus. Ga wekelijks bidden in een klooster. Richt een eet- en praatgroep op.
Zingevingsvragen zijn er altijd. Overal. Bij iedereen. Zeker nu de wereld op z’n kop staat.
Maak een soort voorportaal waar kerkse dingen in zitten en kijk dan of je wellicht mettertijd ineens beseft: ‘Verrek, dit lijkt wel verdacht veel op een kerk!’
Meest gelezen
- Column Elbert: 'Wat haalt papa toch allemaal uit op tv?'
Elbert over alle kinderprogramma's die zijn gezin kijkt
Column Elbert: 'Wat haalt papa toch allemaal uit op tv?'
- Bernice Klein verloor bij een brand vier broertjes
‘Een van m’n zussen riep: ‘Jezus, red onze broertjes!’’
Bernice Klein verloor bij een brand vier broertjes
- Rachel Rosier zoekt naar antwoorden in de Gazaoorlog: 'Wie is goed, wie is fout?'
'Het graf van Rachel': 6 mei om 22.20 uur bij de EO op NPO 2.
Rachel Rosier zoekt naar antwoorden in de Gazaoorlog: 'Wie is goed, wie is fout?'
Lees ook
- Moeder en dochter onder één dak: 'Als ik aan het werk ben, vouwt mijn moeder de was op'
Hoe is het om samen met je moeder te wonen?
Moeder en dochter onder één dak: 'Als ik aan het werk ben, vouwt mijn moeder de was op'
- Het weekend van Anne-Mar Zwart
Presentatrice Anne-Mar Zwart over haar weekend
Het weekend van Anne-Mar Zwart
- Moeder en dochter onder één dak: 'We zijn bij elkaar, maar niet op een kleffe manier’
Hoe is het om samen met je moeder te wonen?
Moeder en dochter onder één dak: 'We zijn bij elkaar, maar niet op een kleffe manier’
Schrijf je hier in voor de Visie-nieuwsbrief
Als christelijke gids willen we je helpen om te leven met God. We brengen je persoonlijke verhalen, verdiepende thema’s, christelijk nieuws en mediatips. In onze wekelijkse nieuwsbrief willen we je inspireren om hoopvol te leven en te geloven.
Lees onze privacyverklaring.