Ga naar submenu Ga naar zoekveld

Jazzgroep Vocalzz bestaat uit swingende studenten

''Als we plezier hebben met elkaar en kunnen optreden, is dat genoeg.''

Zanggroep ‘Vocalzz’ is ontstaan vanuit de Delftse studentenjazzvereniging ‘Groover’. Er was behoefte aan samen zingen en daarom werd deze zanggroep al snel na het opzetten van de studentenvereniging opgericht. Dit is nu zo’n vijftien jaar geleden en nog steeds is de groep (wisselende) studenten uitermate enthousiast.

Deel:

‘’Ons koor hoort bij de studentenjazzvereniging’’, vertelt Maartje (achternaam). Zij is nu zo’n drie jaar aangesloten bij Vocalzz. ‘’De studentenvereniging is zeventien jaar geleden opgericht en het koor volgde twee jaar daarna. En dat is nooit meer gestopt!’’ De groep zingt voornamelijk jazz. Dat doen ze a capella.

'Doe je dat niet, dan klinkt het ook niet'

‘’Omdat de groep volledig bestaat uit studenten wisselt onze samenstelling regelmatig’’, legt Maartje uit. ‘’We hebben twee keer per jaar audities. Ondertussen zijn we nu met vijftien leden: negen vrouwen en zes mannen. Zelf ben ik midden in coronatijd aangesloten. Sommige leden zitten er net bij en andere zingen al vijf jaar mee.’’ De reden dat Maartje zich aanmeldde, was omdat ze zingen altijd al leuk vond. ‘’Ik wilde zelf graag weer muziek maken, maar ik ben niet iemand die graag op de voorgrond treedt. Ik wilde juist samen zingen in een groep. Ik was nog maar net lid bij de studentenvereniging, toen ik besloot auditie te doen voor Vocalzz.’’ En wat vindt zij nu het leukst aan samen zingen? ‘’Je doet het met elkaar. Doe je dat niet, dan klinkt het ook niet. Het is echt een groepsprestatie die je neerzet. En bovenal is het natuurlijk heel gezellig met elkaar.’’

Vocalzz-weekend

Maartje zou de groep omschrijven als allemaal verschillende soorten studenten met een gezamenlijke passie voor muziek. ‘’Hierdoor word je als groep heel hecht met elkaar. Het is al jarenlang een traditie om op het zogeheten ‘Vocalzz-weekend’ weg aan. Dan gaan we een weekendje weg en doen we allemaal leuke dingen. Ook drinken we altijd nog een drankje na de repetities. Je kan ons zeker wel een vriendengroep noemen!’’

Terug naar de roots

Het genre jazz is de basis in deze zanggroep, omdat de studentenvereniging hierop gefundeerd is. ‘’Toch is er ook een periode geweest dat de invloeden van pop wat groter waren. Nu nemen we hier juist meer afstand van en pakken we weer jazznummers op - zoals ‘Fly me to the moon’ en ‘Summertime’ - om onze roots weer terug te brengen’’, vertelt Maartje. Tijdens de auditieronde in ‘Zing!’ voert Vocalzz een wel heel bijzonder nummer uit. ‘’Het lied heet ‘Sing, sing, sing’ en dit is oorspronkelijk een bigband nummer. Deze wordt dus enkel en alleen met instrumenten uitgevoerd. Wij gaan dit nummer nadoen en zingen daarbij maar vier woorden. Hoe? Dat moet je zien in de aflevering!’’

‘Dat komt niet vaak voor’

A capella muziek maken is aan de ene kant een uitdaging, maar heeft ook iets speciaals. ‘’Je moet goed op elkaar aangewezen zijn en ervoor zorgen dat je niet zakt in toonhoogtes. Met een piano heb je daar wel iets meer steun aan. Maar dat is ook juist wat dit zo leuk maakt’’, zegt Maartje. ‘’Er bestaan meer a capella koren, maar de manier waarop wij het combineren met jazz komt niet zo heel vaak voor.’’

Optreden voor snurkende ouderen

De deelname van Vocalzz aan Zing! kwam eigenlijk per ongeluk op het pad van de zanggroep. ‘’We deden op dat moment mee aan de korendagen in Paradiso. We werden ingelicht over deze show en zijn erover gaan nadenken. Het programma leek ons een heel leuk avontuur. We waren het erover eens: dit overkomt je niet iedere dag.’’

Ook na de auditieronde is Maartje enthousiast over hoe het er achter de schermen aan toeging. ‘’Het was intens, maar superleuk. Het was een compleet nieuwe ervaring voor ons als groep. Anders dan optreden voor dertig ouderen waarvan de helft aan het slapen is!’’, lacht ze. Normaliter treedt Vocalzz namelijk op in zieken- of verzorgingstehuizen. ‘’Maar ook hebben we optredens binnen onze vereniging, tijdens de ontvangstweek bijvoorbeeld. Rond kerst voeren we ook regelmatig wat nummers uit. Zo hebben wij ook eens gezongen tijdens de lichtjesavond in Delft onder de kerstboom.’’

Eigen show

Binnenkort organiseert Vocalzz ook een eigen show. ‘’We proberen ieder jaar ook zelf iets op touw te zetten. We blijven in ieder geval altijd bezig met het laten zien van onze muziek.’’ En dat is tegelijkertijd de toekomstdroom van deze jazzgroep. ‘’We zijn gedreven om beter te worden met het koor. We hebben geen lange termijndoelen, maar willen wel heel graag groeien. Net zoals ‘Zing!’ iets was wat we niet hadden verwacht, willen we dat soort dingen blijven doen. Plezier hebben met elkaar en optreden. Dat is genoeg.’’

Benieuwd naar de auditie van Vocalzz? Kijk op zaterdag 17 juni naar aflevering 4 van 'Zing!', om 20.30 uur bij de EO op NPO 1.

Blijf op de hoogte van 'Zing!'

Ontdek de uitgebreide programmapagina

Blijf op de hoogte van 'Zing!'

Leer de zanggroepen kennen, ontdek de mooiste fragmenten en stem tijdens de uitzending op jouw favoriete optreden.

Geschreven door

Marloes ter Haar

--:--