Navigatie overslaan
Sluit je aan
Mr. Nobody Against Putin.
© Screen international

'Mr. Nobody Against Putin' laat zien hoe een doodgewone docent een dictator dwarszit

Kijktip

vandaag · 14:51| Leestijd:3 min

Update: vandaag · 14:51

Het Russische industriestadje Karabasj is een van de meest vervuilde plekken ter wereld. Niettemin zegt Pavel ‘Pasja’ Talankin, hoofdpersoon van de documentaire Mr. Nobody Against Putin, er erg graag te wonen. Pasja werkt op een school in Karabasj, waar hij verantwoordelijk is voor het organiseren en filmen van evenementen.

Maar misschien nog belangrijker is zijn officieuze rol als mentor op de school. Zijn kantoor is een gezellige, tikje anarchistische ontmoetingsplek, waar kinderen altijd welkom zijn om rond te hangen en hun hart te luchten bij de jonge, excentrieke docent.

Filmjournalist Rick de Gier bespreekt wekelijks nieuwe films.

Als Poetin in 2022 aan zijn ‘speciale operatie’ begint, wordt de school ineens verplicht om allerlei propagandistische lessen in te voeren. Pasja krijgt opdracht die lessen te filmen, als bewijs voor de Russische overheid. Maar het werk staat hem zo tegen, dat hij overweegt ontslag te nemen.

Maar dan komt hij online in contact met de Amerikaans-Deense documentairemaker David Borenstein. Die blijkt op zoek naar beeldmateriaal van Poetins binnenlandse propagandastrijd. Pasja beseft dat hij als cameraman een perfecte dekmantel heeft om verontrustende taferelen vast te leggen. Moedig stort hij zich op zijn nieuwe taak als clandestiene filmmaker. Het resultaat – deze indrukwekkende documentaire – wordt later in Denemarken, met behulp van Borenstein, voltooid.

Zoals de ironische filmtitel al aangeeft, is de ietwat sullige Pasja niet de meest logische kandidaat om het op te nemen tegen een dictator. Maar een held is hij zonder meer. Alsof het filmen nog niet link genoeg is, kan hij het niet laten steeds kleine verzetsdaden te plegen. En ook de kinderen blijft hij inprenten om zich niet gek te laten maken en zelf na te blijven denken.

Dat kan echter niet verhelpen dat Pasja diverse oud-leerlingen naar het front ziet vertrekken. Niet omdat ze nu zo gemotiveerd zijn, maar eerder uit een gebrek aan perspectief. Als Mr. Nobody Against Putin iets duidelijk maakt, is het wel dat veel gewone Russen helemaal niet op Poetins oorlog zitten te wachten. En dat dit type schurk zijn eigen volk net zo minacht als zijn vijanden.

youtube

De weergave van deze video vereist jouw toestemming voor social media cookies.

Toestemmingen aanpassen

Nu te zien via Picl.nl en in de bioscoop.