Open Huis in beweging: Olga Commandeur in actie op revalidatie-afdeling
18 maart 2023 · 22:20
Update: 30 mei 2023 · 15:05
Tijdens de slotdag van de Ontdekdezorg Week 2023 reist Henk van Steeg met Olga Commandeur naar Hoogeveen. Olga, die al jaren hét gezicht is van Nederland in beweging, zet zich vandaag in op de revalidatie-afdeling van zorgorganisatie Treant.
Voor Olga is het bezoek aan het EO-radioprogramma Open Huis een tijdelijke terugkeer op Radio 5: “Van 1984-1991 was ik op Radio 5 te horen met NOS Sportief; ochtendgymnastiek op de radio”, legt ze uit. Vandaag kijkt ze, in het kader van de Ontdekdezorg Week, mee bij een aantal revalidanten. “We zijn vanmorgen bij de fysiotherapie-afdeling geweest. De opdrachten zijn best zwaar, want het zijn dingen die ze niet kunnen. Dingen die ze weer onder de knie moeten krijgen. Daar heb je veel doorzettingsvermogen en motivatie voor nodig. Ze moeten hier gaan bewegen, zodat ze straks weer gezond naar huis kunnen.”
‘Goed bewegen is beter’
Olga geniet hoorbaar van haar bezoek aan de revalidatie-afdeling. “Als ik hier kom, gaat mijn hart open”, vertrouwt ze Henk toe. “Mensen zijn zo dankbaar als je ze kunt helpen. Ik heb een best goed bewegingsgevoel. Als ik mensen soms een beetje zie stuntelen, denk ik: ‘Als je het zus of zo probeert, gaat het een stuk makkelijker’. Bewegen is goed, maar goed bewegen is beter!”
Oefeningen voor het oprapen
Of werken in de zorg iets voor Olga is? Een rol als bewegingsagoog of activiteitenbegeleider ziet ze zeker zitten! De ideeën borrelen al snel op: “De oefeningetjes liggen voor het oprapen”, vertelt ze enthousiast. “Ik zag bijvoorbeeld een zebrapad in de revalidatieruimte. Dan denk ik ‘Ooh, daar kan je allerlei oefeningen mee doen! Alleen op de zwarte, alleen op de witte, eentje overslaan, heen-en-terug, 3 heen en 1 terug, kruislings… Als mensen op de een of andere manier gestimuleerd moeten worden om te bewegen, gaat mijn modus gelijk aan.”
‘Zorg met de handen op de rug’
De revalidanten worden niet in alles geholpen. “Het is eigenlijk zorg met de handen op de rug”, merkt Olga op. “Want de mensen moeten het weer zelf gaan doen.” Toch beschikken de revalidanten bij Treant over wat handige hulpmiddelen, zoals Handige Harrie. Olga: “Handige Harrie is een grijpertje. Zo één waarmee je papiertjes van de straat afgrijpt.” Hier wordt het gebruikt om onder andere kopjes koffie, suiker en koekjes aan elkaar door te geven. “Maar”, waarschuwt Olga: “zodra het kan, moeten de hulpmiddelen weer aan de kant!”.
93-jarige doorzetter
Olga en Henk worden tijdens hun bezoek aan de revalidatie-afdeling begeleid door Madelon Dekker. Zij is coördinerend verpleegkundige en werkt op de afdeling geriatrische revalidatiezorg. Een verhaal dat haar bijbleef, is dat van een 93-jarige vrouw. “Ze had hier al eens gelegen vanwege een onderbeenamputatie. Destijds ging ze met één onderbeenprothese en een goed been terug naar huis. Twee tot drie jaar later kwam ze terug. Er moest opnieuw een amputatie plaatsvinden. Toch had die mevrouw zoveel kracht en energie; ook om andere revalidanten te motiveren. Nooit zeuren, maar gewoon doorgaan. En uiteindelijk heeft ze op 93-jarige leeftijd leren lopen met twee protheses!”
Meest gelezen
- Bas: ‘Ik kan mijn kracht tegen Roos gebruiken wanneer ik wil, maar andersom niet’
Column
Bas: ‘Ik kan mijn kracht tegen Roos gebruiken wanneer ik wil, maar andersom niet’
- Is de bloedmaan een Bijbels teken van de eindtijd?
Verklaarbaar verschijnsel of profetie?
Is de bloedmaan een Bijbels teken van de eindtijd?
- Eva werd online gechanteerd met naaktfoto’s: ‘Ik kon mezelf niet zien zonder me vies te voelen’
Wil je zien
Eva werd online gechanteerd met naaktfoto’s: ‘Ik kon mezelf niet zien zonder me vies te voelen’
Lees ook
- 5 plekken waar het (bijna) stil is
Ga eropuit in deze natuurgebieden
5 plekken waar het (bijna) stil is
- Henri Bontenbal (CDA): ‘Een hardlooprondje doet soms wonderen’
Politiek & Privé
Henri Bontenbal (CDA): ‘Een hardlooprondje doet soms wonderen’
- Rivelino Rigters droomt van gelijke kansen voor iedereen
'De Verandering', zaterdag 13 september, 17:30 uur, NPO 2
Rivelino Rigters droomt van gelijke kansen voor iedereen
Schrijf je hier in voor de EO-nieuwsbrief
Wil je op de hoogte blijven waar de EO mee bezig is? Meld je aan voor de EO nieuwsbrief vol inspirerende verhalen, de nieuwste programma's en waardevolle verdieping. EO. Als je gelooft.
Lees onze privacyverklaring.