Navigatie overslaan
Sluit je aan

Gratis inloggen

Praat mee op onze sites, beheer je gegevens en abonnementen, krijg toegang tot jouw digitale magazines en lees exclusieve verhalen.

Door in te loggen bevestig je dat je de Algemene Voorwaarden en Privacyverklaring van de EO hebt gelezen en begrepen.

Hulp nodig?

Check de veelgestelde vragen.

Elbert Smelt in gesprek met Thomas Quartier en Catharinus van den Berg over stabiliteit.
© EO

Stabiliteit in een debiele tijd

2 augustus 2022 · 14:50

Update: 6 december 2024 · 10:19

Hoe ontdek je stabiliteit terwijl het leven om je heen continue verandert? Ook Elbert Smelt loopt er tegenaan: ‘Soms heb ik nauwelijks tijd om tot mezelf te komen’. Hij gaat erover in gesprek met Theoloog des Vaderlands Thomas Quartier en Catharinus van den Berg, die vaste begeleider is in het Jongerenklooster.

De weergave van Spotify vereist jouw toestemming voor social media cookies.

Toestemmingen aanpassen

Thomas: ‘De kernwaarden van stabiliteit schuren vandaag de dag. Denk aan kerken; mensen shoppen veel, kijken een beetje hier en dan weer een beetje daar. Daar is niks mis mee, ik vind het ook verkeerd om te zeggen dat dit niks voorstelt, maar waar is de ruimte waar je je zó aan committeert dat het je plek is? Stabiliteit – of dat nu in je werk, je gezin of je relatie zit, zit uiteindelijk vanbinnen. Maar om die te kunnen ontwikkelen heb je een plek nodig. Die plekken zijn schaars. Ik vind dat kloosters daar een grote verantwoordelijkheid in hebben.’

Om stabiliteit te kunnen ontwikkelen heb je een plek nodig

Echte vragen

Catharinus van den Berg – dichter, schrijver en theoloog, verruilde zijn positie als predikant voor abt in een jongerenklooster. ‘Wij maken die plek voor jongeren voor een jaar of twee jaar. Een plek waar je stil bent en waar échte vragen gesteld kunnen worden. Daar gebeurt iets en dat is fantastisch. Het samenleven voor de jongeren is vaak niet eenvoudig. Zeker niet als je rond de twintig bent – en je moet steeds opnieuw de rust en aandacht opzoeken. Het is minder vrijblijvend dan in een studentenhuis. En vier keer per dag bidden kan ook irritant zijn; dan ben je net lekker aan het studeren en wordt de klok geluid en moet je stoppen. We horen vaak dat de eerste paar weken in een klooster als heerlijk wordt ervaren. Maar na een maand worden de draken wakker. Stilstaan is confronterend en dan komen de vragen of je nu wilt of niet. Dan komt er een conflict in jezelf en pas als dat weer tot bedaren is gekomen vind je een cadans. Dan vind je een levensvorm die de jongeren – ook na hun kloostertijd – vast willen houden.’

Elbert Smelt constateert in zijn dagelijks leven dat hij soms zichzelf niet meer waarneemt, zó druk is hij. Thomas: ‘Ja, dat vind je weer in de regelmaat. Maak regelmatig momenten zonder verwachting. En als je dat volhoudt, kan er iets gebeuren.’

Over de podcast Kerk en ik
Presentator Elbert Smelt gaat op zoek naar de toekomst van de kerk.

  • Ontdek alle podcasts van de EO

    Ontdek alle podcasts van de EO

    Neem een kijkje op onze podcastpagina en laat je inspireren. Ga op zoek naar je volgende podcast of laat je verrassen door iets nieuws.

    Ontdek alle podcasts van de EO
Heilige Huisjes

Dit artikel hoort bij de podcast

Heilige Huisjes

Heilige Huisjes

Meest gelezen

Lees ook

Schrijf je hier in voor de EO-nieuwsbrief

Wil je op de hoogte blijven waar de EO mee bezig is? Meld je aan voor de EO nieuwsbrief vol inspirerende verhalen, de nieuwste programma's en waardevolle verdieping. EO. Als je gelooft.

Lees onze privacyverklaring.