Navigatie overslaan
Sluit je aan

Gratis inloggen

Praat mee op onze sites, beheer je gegevens en abonnementen, krijg toegang tot jouw digitale magazines en lees exclusieve verhalen.

Door in te loggen bevestig je dat je de Algemene Voorwaarden en Privacyverklaring van de EO hebt gelezen en begrepen.

Hulp nodig?

Check de veelgestelde vragen.

NPO Start
© Freepik

Stop met scrollen!

gisteren · 09:00Visie

Update: gisteren · 09:00

Nederlanders turen gemiddeld vier uur per dag naar een smartphonescherm. Dat komt neer op zestig dagen per jaar. Dat we in die tijd veel nuttiger dingen kunnen doen, snapt iedereen. Maar wát dan? Visie bedacht vijf creatieve uitvluchten, weg van die telefoon.

Maak een kleurenwandeltocht

Dat je je bij een wandel- of hardloopclub kunt aansluiten, is geen nieuws. Maar wat dacht je van een themawandeltocht voor je Bijbelkringgenoten, waarbij je op een creatieve manier met God en de schepping bezig bent? Focus je op één kleur, voorwerp of dier. Het levert je meer waardering op voor de details in Gods schepping. Door deze wandeling met anderen te maken, kijk je bovendien door de ogen van een ander en zie je vaak verrassende details op alledaagse plekken. Zo leer je op een nieuwe manier naar de wereld te kijken.

Een ander idee is wandelen als Jezus: kies een van zijn karaktertrekken en pas deze toe tijdens je wandeling. Wandel bijvoorbeeld nederig en laat mensen voorgaan. Of wandel vriendelijk en groet de mensen die je onderweg tegenkomt.

Leen eens een mens in plaats van een boek

In een mensenbieb leen je geen boeken, maar ‘leen’ je mensen die je normaal niet zo snel zou spreken. Denk aan een veganist, imam of iemand met een bijzonder beroep, die je een kwartier of half uur lang alles mag vragen. In diverse plaatsen wordt deze activiteit georganiseerd in bijvoorbeeld de lokale bibliotheek. Maar je kunt het ook zelf organiseren: vraag mensen met allerlei verhalen mee te doen en regel bijvoorbeeld een kerkzaal waar bezoekers een-op-een met hun ‘levende boeken’ in gesprek kunnen.

Een variant hierop is het organiseren van een verhalenbijeenkomst: nodig mensen met verschillende achtergronden en leeftijden uit en laat ze hun levenslessen, verhalen en anekdotes uitwisselen rondom een bepaald thema, zoals oorlog of liefde. In een samenleving die steeds meer polariseert, zorgt een mensenbieb juist voor goede gesprekken en meer onderling begrip. Daarnaast doe je er nieuwe contacten door op: een win-winsituatie dus.

Verwen je smaakpapillen met een omgekeerd dinerfeest

Weinig activiteiten zijn zo samenbindend als eten. Trommel daarom je buren, mensen uit de kerk of vrienden op voor een omgekeerd dinerfeest. Het werkt als volgt: iedereen neemt een ingrediënt mee zonder vooraf te overleggen, waar je vervolgens samen een maaltijd mee kookt. Prikkel je zintuigen en zet je smaakpapillen op scherp, want misschien is haring met slagroom en augurken helemaal zo gek nog niet. Als dit idee je nog niet creatief genoeg is, kun je iedereen Bijbelse ingrediënten laten meenemen. Brood, vis, linzensoep, wijn; de mogelijkheden zijn eindeloos. Mooi detail: het Bijbelboek Spreuken (hoofdstuk 17 vers 22) zegt dat een vrolijk hart een goede gezondheid bevordert. Ideaal dus, zo’n omgekeerd dinerfeest.

Start een kunstketting

Maak de Picasso in je wakker, pak je schildergerei uit de kast en nodig anderen uit. Bij deze activiteit krijgt elke deelnemer een wit doek, waarop diegene van alles mag schilderen. Na een vooraf bepaalde tijd, bijvoorbeeld vijf minuten, geef je jouw canvas door aan degene naast je. Hij of zij schildert verder op jouw doek. Zo ontstaan de wonderlijkste creaties. Een leuke twist bij deze activiteit: iedereen kiest een eigen Bijbelverhaal en schildert elementen van dit verhaal op alle doeken. Als de een de ark van Noach kiest en de ander Jozef, kan het maar zo gebeuren dat de olifanten van Noach ineens kleurenmantels dragen.

Een andere mogelijkheid is het starten van kettingkunst: iedereen begint aan een schilderij en brengt het binnen een afgesproken tijdsbestek langs bij de volgende persoon in de ketting, die het schilderij op zijn beurt en op zijn manier aanvult. Uiteindelijk krijgt iedereen zijn eigen schilderij terug, met allerlei kunst van kennissen, vrienden of dierbaren erin.

Vorm samen een vreemd verhaal

In veel gezinnen levert telefoongebruik aan de eettafel discussie op. Daarom een verbindend alternatief: pak pen en papier en schrijf allemaal een zinnetje op over het gekste wat je vandaag hebt meegemaakt. Geef het papier steeds door aan degene naast je en vorm zo een doldwaas verhaal.

Een leuke variatie op dit spelletje is het aanwijzen van een onverwachte gast, die bijvoorbeeld een professor, piraat of farao speelt. Iedereen vertelt om de beurt over de voorbije dag, maar de onverwachte gast onderbreekt het verhaal steeds met een gekke zin, die bij zijn karakter past. Die zin krijgt vervolgens een plek in het verhaal van de verteller, waardoor de vreemdste verhalen ontstaan.

Tekst: Willemijn Bakker

Meest gelezen

Lees ook

Schrijf je hier in voor de Visie-nieuwsbrief

Als christelijke gids willen we je helpen om te leven met God. We brengen je persoonlijke verhalen, verdiepende thema’s, christelijk nieuws en mediatips. In onze wekelijkse nieuwsbrief willen we je inspireren om hoopvol te leven en te geloven.

Lees onze privacyverklaring.