ZOA presenteert top 5 met ‘vergeten’ landen
7 juni 2021 · 18:30
Update: 15 november 2024 · 09:23
Hulporganisatie ZOA presenteerde onlangs de ‘Vergeten lijst’, een ranglijst van vijf landen waar een conflict gaande is, maar waar de media weinig aandacht aan besteden. Op de lijst staan Congo, Burundi, Colombia, Zuid-Soedan en Myanmar.
Deze vijf landen verkeren in langdurige en complexe crises: vaak een combinatie van gewapende conflicten en natuurrampen, met (binnenlands) vluchtelingenverkeer als gevolg. “Als een conflict langere tijd duurt, verslapt de aandacht,” vertelt ZOA-woordvoerder KlaasJan Baas. “We publiceren deze lijst om die landen en hun inwoners weer op de kaart te zetten.”
Wat doet ZOA voor de landen op deze lijst?
“We werken in allerlei ontwikkelingslanden en bieden zowel noodhulp als hulp bij wederopbouw. Bij een ‘overzichtelijke’ ramp kunnen we het land na een aantal jaar weer op eigen benen laten staan en projecten overdragen aan lokale organisaties. Maar in de vijf landen op de Vergeten lijst werken we al véél te lang – in Zuid-Soedan kwamen we bijvoorbeeld al in 1998, waar toen inmiddels vijftien jaar een burgeroorlog woedde en waar nog steeds veel (natuur)geweld plaatsvindt. Er blijft noodhulp nodig, waardoor wederopbouw maar beperkt mogelijk is.”
Structureels
ZOA vangt mensen op die op de vlucht slaan en voorziet in eerste levensbehoeften, zoals onderdak, water, voedsel en hygiëne. “Maar we proberen er ook voor te zorgen dat deze mensen aan hun toekomst kunnen denken via bijvoorbeeld onderwijs, traumaverwerking en het verstrekken van agrarische hulpmiddelen,” vervolgt KlaasJan. “Zo hopen we ook iets structureels bij te dragen aan de verbetering van de situatie.”
Wat kunnen we in Nederland voor deze mensen betekenen?
“Gebed is cruciaal. Laten we blijven bidden dat de vicieuze cirkels van geweld en ontheemding worden doorbroken en dat het werk van organisaties als ZOA vrucht mag dragen.”
Lees meer over de Vergeten lijst op de website van ZOA.
Tekst: Lukas ten Napel
Meest gelezen
- Vincenza La Porta is de nieuwe directeur-uitgever van het Nederlands Dagblad: ‘Ik voel mij bevoorrecht’
Vincenza La Porta is de nieuwe directeur-uitgever van het Nederlands Dagblad: ‘Ik voel mij bevoorrecht’
- Mama Mirjam: ‘Ik wens dat we vriendjes blijven!’
Column
Mama Mirjam: ‘Ik wens dat we vriendjes blijven!’
- Paul is er een van een vierling, maar: ‘Ik hoefde niet te vechten voor mijn eigen identiteit’
Persoonlijk verhaal
Paul is er een van een vierling, maar: ‘Ik hoefde niet te vechten voor mijn eigen identiteit’
Lees ook
- Het hart van Wilma Veen stopte er meerdere keren mee
‘Na zo veel hartstilstanden is mijn leven een groter wonder dan ooit’
Het hart van Wilma Veen stopte er meerdere keren mee
- Wandelen door de geschiedenis? Christine werkte mee aan een bijzonder project
Wandelen door de geschiedenis? Christine werkte mee aan een bijzonder project
- Lizette (38) is reisblogger: ‘Ik zie mezelf reizen tot ik erbij neerval’
Persoonlijk verhaal
Lizette (38) is reisblogger: ‘Ik zie mezelf reizen tot ik erbij neerval’
Schrijf je hier in voor de Visie-nieuwsbrief
Als christelijke gids willen we je helpen om te leven met God. We brengen je persoonlijke verhalen, verdiepende thema’s, christelijk nieuws en mediatips. In onze wekelijkse nieuwsbrief willen we je inspireren om hoopvol te leven en te geloven.
Lees onze privacyverklaring.