De twaalf stammen van Israël – Ontstaan & verscheuring
16 juli 2025 · 12:54
Update: 18 juli 2025 · 08:56
Het volk Israël bestaat vanuit de oudheid uit 12 stammen, afgeleid uit de namen van de 12 zonen van Jakob. Over Jakob wordt in Genesis 32 vertelt dat God hem de naam 'Israël' geeft.
De 12 stammen zijn:
- Ruben
- Simeon
- Levi
- Juda
- Issaschar
- Zebulon
- Jozef
- Benjamin
- Dan
- Naftali
- Gad
- Aser
6 stammen komen voort uit Jakob's vrouw Lea, 2 van zijn tweede vrouw Rachel. 4 zijn ontstaan vanuit 2 bijvrouwen, slavinnen van Rachel en Lea. Wat is het verhaal achter Jakob en deze vrouwen? Lees het in Genesis 29-30.
De God van Israël
In het bijbelboek Genesis kun je lezen dat God een verbond(een bindende afspraak tussen twee partijen) sluit met Abraham, de grootvader van Jakob(Gen. 12, 17). Dit is het begin van de 'relatie' tussen God en Israël. God koos Israël niet uit omdat het een groot en machtig volk was of veel aanzien had(Deut. 7:6-8). God koos dit volk omdat Hij aan Abraham een belofte had gedaan toen hij het verbond met hem sloot: ik zal jouw God zijn. Voor altijd en voor al jouw nakomelingen. Zo is God de God van alle 12 stammen van Israël.
Het volk scheurt in tweeën
De 12 stammen hebben een meeslepende geschiedenis. Zo emigreren ze op Jakob's voorstel met zijn allen van Kanaän naar Egypte, om vele jaren later weer onder Mozes' leiding uit Egypte weg te gaan, naar het beloofde land Kanaän. Daar vestigt het volk zich opnieuw.
Steeds zegt God: het zal goed met jullie gaan, zo lang je Mij trouw bent en dient als enige God. Een paar koningen lang gaat het redelijk goed. Toch zijn er veel mensen die ook andere goden gaan dienen, en koningen die daar aan mee doen. Nadat koning Salomo sterft, scheurt het volk in tweeën. 2 stammen blijven trouw aan koning David en krijgen de naam 'Juda'. De andere 10 krijgen de naam 'Israël' of 'Efraïm'.
Meest gelezen
- Stephanie (36) is ‘deinfluencer’: ‘Laat niemand je vertellen wat je wel en niet moet doen’
Persoonlijk verhaal
Stephanie (36) is ‘deinfluencer’: ‘Laat niemand je vertellen wat je wel en niet moet doen’
- Geeske is slechthorend: ‘Je begrijpt niet wat het is tot je er zelf mee te maken hebt’
Persoonlijk verhaal
Geeske is slechthorend: ‘Je begrijpt niet wat het is tot je er zelf mee te maken hebt’
- Het goede leven volgens Tijs van den Brink: 'Voor wie zou ik me nog uitsloven?'
Wat doet Tijs graag deze zomer?
Het goede leven volgens Tijs van den Brink: 'Voor wie zou ik me nog uitsloven?'
Lees ook
- Roel zorgt door: ‘Of Corrie echt dementie heeft? Zelf ben ik er niet zeker van’
Column
Roel zorgt door: ‘Of Corrie echt dementie heeft? Zelf ben ik er niet zeker van’
- Column Margje: Een vergiet vol herinneringen
Een kattenpoot en een kinderschoen in beton
Column Margje: Een vergiet vol herinneringen
- Meld je nu aan voor nieuw EO-programma 'Echte Liefde'
Meld je aan voor nieuw dating programma 'Echte Liefde'
Meld je nu aan voor nieuw EO-programma 'Echte Liefde'
Schrijf je hier in voor de EO-nieuwsbrief
Wil je op de hoogte blijven waar de EO mee bezig is? Meld je aan voor de EO nieuwsbrief vol inspirerende verhalen, de nieuwste programma's en waardevolle verdieping. EO. Als je gelooft.
Lees onze privacyverklaring.