Een sublieme Shakespeareverfilming
23 december 2021 · 09:46
Update: 21 november 2024 · 07:40
Aan mierzoet kerstvermaak geen gebrek dit najaar. In de populaire filmmaand december strijden streamingdiensten als Netflix, Disney+ en Amazon Prime allemaal om de hoogste kijkcijfers, met talloze nieuwe winter-romcoms en kerstmansprookjes als gevolg. Daar is beslist een publiek voor, maar je zou van de weeromstuit zomaar zin kunnen krijgen in iets stemmigs en diepzinnigs.
In dat geval is de nieuwe bioscoopfilm 'The Tragedy of Macbeth' een aanrader. Een verfilming van het beroemde, grimmige toneelstuk van Shakespeare, over een Schotse generaal die door een drietal heksen wordt aangespoord om moordend en bedriegend naar de macht te grijpen. Na eerdere bewerkingen van cineasten als Orson Welles en Roman Polanski is de regie ditmaal in handen van Joel Coen, die gewoonlijk films maakt met zijn broer Ethan, zoals 'Fargo', 'The Big Lebowski' en 'Hail, Caesar!'
In die films valt vaak veel te lachen, maar 'The Tragedy of Macbeth' is van een meedogenloze somberheid. Coen hanteert de oorspronkelijke, oud-Engelse tekst, filmt in sober zwart-wit en maakt gebruik van minimalistische decors. Dat klinkt misschien weinig aantrekkelijk, maar ik heb zelden een film gezien die visueel zo imponeerde. De sfeervolle, prachtig gecomponeerde shots doen regelmatig denken aan schilderijen van Escher en allerlei klassiekers uit de stille cinema.
Toch blijft het belangrijkste in een Shakespearefilm wel de cast, en ook die stelt zeker niet teleur. Met zijn warme, nobele uitstraling maakt Denzel Washington Macbeth verrassend menselijk, en ook Frances McDormand (echtgenote van regisseur Coen) weet van de duivelse Lady Macbeth een bijna meelijwekkend figuur te maken.
Al die elementen brengen de tekst van Shakespeare volop tot leven. En wat blijft die tekst indrukwekkend – moeilijk te volgen, dat wel, maar zeldzaam poëtisch, spitsvondig, filosofisch. Het lugubere verhaal zet onvermijdelijk aan het denken over leven en dood, goed en kwaad. En past in die zin misschien wel beter bij Kerst dan al die sentimentele meuk op Netflix en Amazon.
Bekijk de trailer van 'The Tragedy of Macbeth'
De weergave van deze video vereist jouw toestemming voor social media cookies.
'The Tragedy of Macbeth'
Meest gelezen
- Column Elbert: 'Wat haalt papa toch allemaal uit op tv?'
Elbert over alle kinderprogramma's die zijn gezin kijkt
Column Elbert: 'Wat haalt papa toch allemaal uit op tv?'
- Bernice Klein verloor bij een brand vier broertjes
‘Een van m’n zussen riep: ‘Jezus, red onze broertjes!’’
Bernice Klein verloor bij een brand vier broertjes
- Rachel Rosier zoekt naar antwoorden in de Gazaoorlog: 'Wie is goed, wie is fout?'
'Het graf van Rachel': 6 mei om 22.20 uur bij de EO op NPO 2.
Rachel Rosier zoekt naar antwoorden in de Gazaoorlog: 'Wie is goed, wie is fout?'
Lees ook
- Heb ik het genormaliseerd? Ik hoop toch van harte van niet
Column van Tijs van den Brink
Heb ik het genormaliseerd? Ik hoop toch van harte van niet
- Van podcast tot tv-programma: EO-podcast 'De Ongelooflijke' maakt tv-debuut
Vanaf 12 mei op NPO 2
Van podcast tot tv-programma: EO-podcast 'De Ongelooflijke' maakt tv-debuut
- Anne-Meta Kobes presenteert 'Bijbelen met sterren': ‘Lees de Bijbel! Al zijn het maar drie verzen’
Nieuw seizoen met Ferry Somogyi, Sylvia Geersen en Sander de Kramer
Anne-Meta Kobes presenteert 'Bijbelen met sterren': ‘Lees de Bijbel! Al zijn het maar drie verzen’