
'Het klimaat: laten we doen wat we binnen redelijke grenzen kunnen'
Blog van Tijs van den Brink
10 november 2022 · 13:35| Leestijd:3 min
Update: 10 november 2022 · 14:52
Ik ben dol op onderzoekjes naar christenen. Dan leer ik je meestal weer wat beter kennen.
Deze week verscheen er een onderzoek van I&O Research naar maatschappelijke opvattingen van christenen in het algemeen en naar hun mening over het klimaat in het bijzonder. En wat blijkt: jij vindt het klimaat best belangrijk! Van de christenen is 77 procent bezorgd over de opwarming van de aarde. Dat is 1 procent meer dan de gemiddelde Nederlander.
Als het gaat om jouw gedrag zien we overigens een wat warrig beeld: je vindt iets vaker dan gemiddeld ‘duurzaam/sober leven’ belangrijk, maar je eet meer vlees. Je huis is in dezelfde mate verduurzaamd als dat van je niet-gelovige buurman of -vrouw, maar je vliegt dan wel weer minder dan hij of zij!
Maar nu het nieuws uit het onderzoek, uitgevoerd in opdracht van het Nederlands Dagblad en de beweging ‘GroeneKerken: hoewel je klimaat belangrijk vindt, laat je jouw stem er slechts in beperkte mate door bepalen. ‘Slechts’ 17 procent van de ondervraagde christenen noemt klimaat als doorslaggevend thema bij de keus van zijn of haar partij. Voor niet-christenen is dat maar liefst 29 procent, bijna een derde. Veel belangrijker vind je normen en waarden, voor 41 procent van de ondervraagden is dat een doorslaggevend thema. (Niet-christenen: 27 procent.)
De voorvrouw van GroeneKerken, Carla Dik-Faber, toonde zich in het ND teleurgesteld dat klimaat voor Nederlandse christenen geen doorslaggevend argument is bij verkiezingen. Eerlijk gezegd proef ik dat sentiment tegenwoordig vaker: sommige christenen vinden, net als Dik-Faber, het klimaat een alles overstijgend issue waaraan zo ongeveer alle andere thema’s ondergeschikt aan zijn.
Ik snap je wel, tenzij je stemt op een partij die de opwarming van de aarde in de praktijk ontkent (7 procent van jullie stemt PVV, 2 procent op Forum). Die ontkenning vind ik onverstandig, want dat de aarde opwarmt en dat we een verantwoordelijkheid hebben om die opwarming zoveel mogelijk te beperken lijkt me helder.
Tegelijkertijd is de opwarming van de aarde een zodanig mondiaal probleem, dat Nederland te klein is om op dat punt echt verschil te maken in de wereld. Zelfs als we hier stoppen met leven, gaat de opwarming van de aarde gewoon door.
Dus: laten we onze verantwoordelijkheid nemen en doen wat we binnen redelijke grenzen kunnen. Suggereren dat wij, al dan niet met ons stemgedrag, de wereld kunnen en moeten redden, lijkt me wat hoogmoedig.
Meest gelezen
- Lisa reisde met Teun Föhn door de Biblebelt: 'Het raakte me hoe mensen naar elkaar omzien'
Kijktip
Lisa reisde met Teun Föhn door de Biblebelt: 'Het raakte me hoe mensen naar elkaar omzien'
- Hoe Dankdag ontstond, en waarom het meer is dan een ouderwetse traditie
Uitleg
Hoe Dankdag ontstond, en waarom het meer is dan een ouderwetse traditie
Lees ook
- Roel kijkt verder: ‘Zorg draait niet alleen om medicijnen, een schone kamer of volmaakt dossier’
Column
Roel kijkt verder: ‘Zorg draait niet alleen om medicijnen, een schone kamer of volmaakt dossier’
- Luilekker vakantie of verdiepend verlof: Wat is het nut van een sabbatical?
Achtergrond
Luilekker vakantie of verdiepend verlof: Wat is het nut van een sabbatical?
- Del Toro’s film Frankenstein raakt diep: een parabel over schuld, genade en menselijkheid
Filmrecensie
Del Toro’s film Frankenstein raakt diep: een parabel over schuld, genade en menselijkheid
Schrijf je hier in voor de Visie-nieuwsbrief
Als christelijke gids willen we je helpen om te leven met God. We brengen je persoonlijke verhalen, verdiepende thema’s, christelijk nieuws en mediatips. In onze wekelijkse nieuwsbrief willen we je inspireren om hoopvol te leven en te geloven.
Lees onze privacyverklaring.








