Het maakt bar weinig uit wat we hier van de oorlog in Gaza vinden
16 mei 2025 · 09:41
Update: 16 mei 2025 · 09:41
Nare beelden uit Katwijk. Terwijl Christenen voor Israël in de Nieuwe Kerk van Katwijk de onafhankelijkheid van Israël vierde (op 14 mei 1948 werd Israël gesticht), werd er buiten, op tweehonderd meter van het kerkgebouw, gedemonstreerd door pro-Palestinademonstranten.
Dat is onplezierig voor de bezoekers van de viering, zeker na eerdere vervelende ervaringen in Zaltbommel en Lelystad. In Lelystad duurde het lang voor de bezoekers uiteindelijk naar huis konden; de sfeer was, net als in Zaltbommel, intimiderend volgens bezoekers van de avond.
Die gebeurtenissen hebben er vast toe bijgedragen dat er Katwijkers waren die dachten: dat gaat hier niet gebeuren. Honderden mensen vormden een menselijke keten rondom de kerk. Er werd door het dorp een grens getrokken: niemand komt hier aan Christenen voor Israël.
De pro-Palestijnse demonstratie was aangevraagd door Ummah voor Gaza (ummah betekent moslimgemeenschap), de salafistische prediker Abou Hafs had op internet opgeroepen naar Katwijk te komen. De pro-Palestijnse demonstranten werden belaagd door diverse groepjes tegendemonstranten – en uiteindelijk werden ze verdreven uit Katwijk.
Veel aan dit verhaal is onverkwikkelijk. Het is natuurlijk superirritant om langs demonstranten te moeten lopen als je naar een viering in een kerk gaat, maar hé, zo hebben we dat afgesproken in dit land. Jij mag naar een kerk, een ander mag daar wat van vinden.
Wat niet mag, is dat pro-Palestinademonstranten vervolgens fysiek worden belaagd, net als de politie die de demonstratie probeert te beschermen. Ik snap echt dat je heel boos kunt worden als je een groep mensen ziet staan met wie je het hartstochtelijk oneens bent. En die mensen roepen dan ook nog eens leuzen die voor jou lasterlijk zijn. Maar je mag er niet op los slaan.
De enige manier waarop dit goed kan aflopen, is dat we ons houden aan de spelregels
We leven vanwege de oorlog in Gaza in intense tijden. Sommigen willen hun liefde voor Israël juist nu tonen, anderen vinden dat Israël onmiddellijk gestopt moet worden. Bij beide groepen zitten de emoties hoog.
De enige manier waarop dit goed kan aflopen en waarop we niet in een religieuze dan wel culturele oorlog belanden, is dat we ons houden aan de spelregels. Vieren mag, demonstreren mag, geweld gebruiken mag niet.
Echt niet. Niet doen. Hoe irritant je het ook vindt.
Je. Mag. Niet. Slaan.
De bittere waarheid is: het maakt bar weinig uit wat we hier in Nederland van de oorlog in Gaza vinden. Netanyahu is al niet onder de indruk van demonstraties in Israël zelf, laat staan van demonstraties (of tegendemonstraties) hier.
Dus waarom zouden we elkaar dan hier de hersens inslaan?
Meest gelezen
- Ben Verboom in De Verandering: Van afwijzing naar aanvaarding
Ben Verboom in De Verandering
Ben Verboom in De Verandering: Van afwijzing naar aanvaarding
- Luister hier álle afleveringen van ‘Meer dan verwacht: Liefde, luiers en levenslessen’
Wil je horen
Luister hier álle afleveringen van ‘Meer dan verwacht: Liefde, luiers en levenslessen’
- Dít is hemel op aarde voor duurzaamheidsexpert Marieke Eyskoot
Interview
Dít is hemel op aarde voor duurzaamheidsexpert Marieke Eyskoot
Lees ook
- Mama Mirjam: ‘Wat als Livia in de Romeinse tijd was geboren?’
Column
Mama Mirjam: ‘Wat als Livia in de Romeinse tijd was geboren?’
- Dit weekend op tv: Leo Alkemade in 'Adieu God?' en terugblik op EO-Jongerendag 2025
Wat ga jij kijken?
Dit weekend op tv: Leo Alkemade in 'Adieu God?' en terugblik op EO-Jongerendag 2025
- Jan Quintus Zwart: ‘Ik ben zo’n beetje tussen de orgelpijpen groot geworden’
Het weekend van
Jan Quintus Zwart: ‘Ik ben zo’n beetje tussen de orgelpijpen groot geworden’
Schrijf je hier in voor de Visie-nieuwsbrief
Als christelijke gids willen we je helpen om te leven met God. We brengen je persoonlijke verhalen, verdiepende thema’s, christelijk nieuws en mediatips. In onze wekelijkse nieuwsbrief willen we je inspireren om hoopvol te leven en te geloven.
Lees onze privacyverklaring.