Mart de Kruif in Adieu God: 'Ik bid nog elke avond'
9 juni 2025 · 09:00
Update: 9 juni 2025 · 09:00
Voor oud commandant Mart de Kruif zijn oorlog en religie onlosmakelijk verbonden. In Afghanistan gaf hij leiding aan 45.000 militairen. “Er gingen bijna dagelijks mensen dood. Dan kun je niet anders dan je afvragen: waarom? Wat is de zin hiervan?”
In Adieu God? gaat hij in gesprek met Tijs van den Brink over geloof, verantwoordelijkheid en wat er gebeurt als de dood dagelijks werk wordt. “Ik bid nog elke avond,” zegt hij. “Dat deed ik daar ook. Soms was het een stil gebed. Soms was het een schreeuw.”
Zingeving in oorlog
De Kruif weet hoe essentieel zingeving is voor wie in oorlog moet leven en leidinggeven. “Als er mensen omkomen door jouw besluiten, kun je dat niet los zien van je geweten. En dus ook niet van je geloof. Je moet kunnen uitleggen waarom iemand gestorven is – niet alleen aan de familie, maar ook aan jezelf.”
Je moet ergens op kunnen leunen. Voor mij was dat God
Toch brak hij jaren geleden met de kerk, na een pijnlijke ervaring. “Een dominee zei tijdens een preek dat militairen moordenaars zijn. Toen ben ik weggelopen. Ik voelde: als dit is hoe jullie naar ons kijken, dan hoor ik hier niet meer bij.”
Een geloof zonder rituelen
Hoewel hij de kerk verliet, bleef zijn geloof in God intact. “Het is een geloof zonder rituelen geworden, maar niet zonder inhoud. Minder formeel misschien, maar niet minder diep.”
Zijn geloof gaf houvast, juist op momenten dat alles wankelde. “Je moet ergens op kunnen leunen. Voor mij was dat God. Ik heb fouten gemaakt, ik ben geen heilige – maar ik geloof nog steeds. Omdat ik niet anders kan.”
Meest gelezen
- Nieuw seizoen Meer dan verwacht: ‘Zeker moeders kunnen soms best scherp zijn naar elkaar’
Nieuw seizoen Meer dan verwacht: ‘Zeker moeders kunnen soms best scherp zijn naar elkaar’
- Drielingouders Mieke en Nick: ‘Het is niet alleen leuk en schattig, maar ook heel intens’
Persoonlijk verhaal
Drielingouders Mieke en Nick: ‘Het is niet alleen leuk en schattig, maar ook heel intens’
- Hanna Verboom: ‘Iedereen heeft ups en downs. Bij mij kunnen ze extremer zijn’
Persoonlijk verhaal
Hanna Verboom: ‘Iedereen heeft ups en downs. Bij mij kunnen ze extremer zijn’
Lees ook
- Vader Peter tegen zoon Jesse: ‘Doe het op jouw manier, dat is de juiste’
Vader Peter tegen zoon Jesse: ‘Doe het op jouw manier, dat is de juiste’
- De Bijbel Open | Jurjen ten Brinke: Christus heeft ons vrijgekocht
Galaten 3:1-14
De Bijbel Open | Jurjen ten Brinke: Christus heeft ons vrijgekocht
- Podcast Wallet & Van Weezel keert terug met twee afleveringen over Israël en Iran
Podcast Wallet & Van Weezel keert terug met twee afleveringen over Israël en Iran
Schrijf je hier in voor de Visie-nieuwsbrief
Als christelijke gids willen we je helpen om te leven met God. We brengen je persoonlijke verhalen, verdiepende thema’s, christelijk nieuws en mediatips. In onze wekelijkse nieuwsbrief willen we je inspireren om hoopvol te leven en te geloven.
Lees onze privacyverklaring.