Veelgestelde vragen over orgaantransplantatie
4 februari 2021 · 14:05
Update: 14 november 2024 · 16:59
Per 1 juli is de nieuwe donorwet van start gegaan. Wat betekent die wet precies? Welke keuzemogelijkheden zijn er? En hoe ziet het donatieproces eruit? Hieronder een paar veelgestelde vragen over orgaantransplantatie.
Sinds 1 juli is de Donorwet veranderd. Iedereen in Nederland vanaf 18 jaar staat nu in het Donorregister. Het is aan jou om een keuze te maken. Wanneer je jouw keuze niet invult, komt er bij jouw naam 'Geen bezwaar tegen orgaandonatie' te staan.
Hoe kan ik orgaandonor worden?
Heb je een keuze gemaakt? Geef deze dan door via de website www.donorregister.nl. Het doorgeven van jouw keuze kost slechts een paar minuten.
Wat kan ik kiezen?
Er zijn vier keuzemogelijkheden:Ja, ik wil donor worden. Nee, ik wil geen donor worden. Mijn partner of familie beslist. Ik wijs één persoon aan die beslist.Je kunt jouw keuze doorgeven via de website donorregister.nl.
Wat gebeurt er als ik donor word?
Alleen wanneer je in het ziekenhuis overlijdt, is orgaandonatie mogelijk. Op de website van het Donorregister staat uitgebreid beschreven hoe het donatieproces werkt.
Kan mijn familie nog afscheid nemen als ik donor ben?
Ja. Ook als je donor bent, heeft jouw familie tijd om afscheid te nemen. Zowel vóór als na de donatie. Lees hier meer over op de website van de Nederlandse Transplantatie Stichting.
Kan ik tijdens mijn leven een orgaan of weefsel afstaan?
Ja, het is mogelijk om bij leven een orgaan of weefsel af te staan. Alleen de volgende organen en weefsels komen hiervoor in aanmerking: nieren, beenmerg, een deel van de lever, een deel van de longen. Uiteraard gelden er wel strenge voorwaarden. Lees hier meer over op de website van de Nederlandse Transplantatie Stichting.
Meest gelezen
- Ben Verboom in De Verandering: Van afwijzing naar aanvaarding
Ben Verboom in De Verandering
Ben Verboom in De Verandering: Van afwijzing naar aanvaarding
- Luister hier álle afleveringen van ‘Meer dan verwacht: Liefde, luiers en levenslessen’
Wil je horen
Luister hier álle afleveringen van ‘Meer dan verwacht: Liefde, luiers en levenslessen’
- Dít is hemel op aarde voor duurzaamheidsexpert Marieke Eyskoot
Interview
Dít is hemel op aarde voor duurzaamheidsexpert Marieke Eyskoot
Lees ook
- Mama Mirjam: ‘Wat als Livia in de Romeinse tijd was geboren?’
Column
Mama Mirjam: ‘Wat als Livia in de Romeinse tijd was geboren?’
- Dit weekend op tv: Leo Alkemade in 'Adieu God?' en terugblik op EO-Jongerendag 2025
Wat ga jij kijken?
Dit weekend op tv: Leo Alkemade in 'Adieu God?' en terugblik op EO-Jongerendag 2025
- Jan Quintus Zwart: ‘Ik ben zo’n beetje tussen de orgelpijpen groot geworden’
Het weekend van
Jan Quintus Zwart: ‘Ik ben zo’n beetje tussen de orgelpijpen groot geworden’
Schrijf je hier in voor de EO-nieuwsbrief
Wil je op de hoogte blijven waar de EO mee bezig is? Meld je aan voor de EO nieuwsbrief vol inspirerende verhalen, de nieuwste programma's en waardevolle verdieping. EO. Als je gelooft.
Lees onze privacyverklaring.