
14: Zwolle, het jaar 1448
Welvaart van over het water
20 juli 2021 · 12:40| Leestijd:2 min
Update: 29 november 2024 · 11:21
Het is blijft een risico om je stad te bouwen op de grens van land en water, maar het kan ook goed uitpakken. Voor veel Nederlandse steden betekende het water handel en welvaart. Zo ook voor Zwolle. In 1448 trad de stad toe tot het Hanzeverbond. De Hanze heeft Zwolle grote rijkdom gebracht. Een gouden tijd brak aan.
De Hanze was een verbond tussen wel 200 steden van Noord- en Oost-Nederland en Duitsland tot in Rusland en Scandinavië. Deze samenwerking ontstond in de 13e eeuw en duurde tot in de 16e eeuw. Binnen de het Hanzeverbond verdedigden kooplieden en steden hun belangen. Zo nodig met geweld.
De Hanzesteden dreven handel in het gebied van de Oostzee en de Noordzee. Zwolle trad pas toe tot de Hanze toen de invloed van dit samenwerkingsverband al afnam. Maar Zwolle profiteerde door de gunstige ligging bij de Zuiderzee wel van de groeiende handel en bedrijvigheid.
Suol
Zwolle is in de middeleeuwen ontstaan op een dekzandrug tussen de IJssel en de Overijsselse Vecht aan het riviertje de Aa. Dit was een hoger gelegen en bewoonbare plek in het verder moerassige landschap. Zo'n plek werd destijds een 'suol' genoemd. De zandrug is nog altijd zichtbaar door de hoogteverschillen in de stad.
Potentie
De stad krijgt in 1230 stadsrechten maar de oudste bewonerssporen dateren al uit de jonge steentijd. Uit de bronstijd vond men twee paalcirkels die ook wel het Woodhenge van Zwolle genoemd worden.
Men had al vroeg door dat dit een locatie met potentie was. Weliswaar met een risico: in 2300 is Zwolle mogelijk net als Amsterdam en de rest van Randstad een leuk duikgebied geworden.
Meest gelezen
- Zo werk je aan een gezonde, sterke en liefdevolle relatie – 8 tips van relatietherapeut Cocky Drost
Wil je weten
Zo werk je aan een gezonde, sterke en liefdevolle relatie – 8 tips van relatietherapeut Cocky Drost
- Liefde op de EO-Jongerendag van 1977 – en nu nog steeds bij elkaar: ‘Het begon op de tribune'
Interview
Liefde op de EO-Jongerendag van 1977 – en nu nog steeds bij elkaar: ‘Het begon op de tribune'
- EO moet bezuinigen op programmering en organisatiekosten
EO moet bezuinigen op programmering en organisatiekosten
Lees ook
- Jurjen ten Brinke: We mogen leven in de zekerheid dat God ons vasthoudt
De Bijbel Open
Jurjen ten Brinke: We mogen leven in de zekerheid dat God ons vasthoudt
- In Bijbelboek Jesaja rebelleert het volk tegen God - welke parallellen zie je nu met de wereld?
Visie op de Bijbel
In Bijbelboek Jesaja rebelleert het volk tegen God - welke parallellen zie je nu met de wereld?
- Kefah en de Wijzen: ‘Hoop is een werkwoord met opgestroopte mouwen’ – vier vrouwen over veerkracht
Kijktip
Kefah en de Wijzen: ‘Hoop is een werkwoord met opgestroopte mouwen’ – vier vrouwen over veerkracht





