Van overleven naar leven, 5 tips
20 mei 2021 · 10:35
Update: 14 november 2024 · 17:08
Ben jij opgegroeid met ouders die onvoldoende afgestemd waren op wat jij als kind nodig had? Dan ben je niet alleen.
Veel volwassenen zullen dit herkennen. Ik geloof nog steeds dat elke ouder met de beste intentie en met wat hij/zij destijds zelf beschikbaar had de kinderen opvoedt. Maar helaas betekent dit ook dat veel kinderen op bepaalde vlakken tekort komen. In vormen die we herkennen als een teveel aan iets negatiefs (mishandeling, misbruik - emotioneel, fysiek, seksueel) of een te weinig aan iets positiefs (verwaarlozing, emotionele beschikbaarheid en afstemming)
5 tips voor wanneer je je hierin herkent:
- Wat je hebt meegemaakt bepaalt niet wie je nu bent; het zijn de strategieën die je toen hielpen (om te overleven) die je meedraagt tot in je volwassen leven. Toen had je geen keus. Die heb je nu wel. Jij kunt kiezen om het NU anders te doen.
- Afwijken van je ‘oude strategieën' is niet makkelijk. Ze worden namelijk ingezet op onbewust niveau. Wél kun je leren er iets naast te zetten. Een alternatieve optie.
- Betrap je jezelf op zo’n oude strategie? Dan ben je al op de juiste weg. Bewustwording is de eerste stap. Welke neiging krijg je dan? Is het ook NU nog steeds noodzakelijk?
- Het kan helpen om stil te staan bij de volgende vraag? “Wat is het allerergste dat er zou kunnen gebeuren?”
- Stel dat jij iets zou kunnen zeggen tegen dat kleine meisje of die kleine jongen die toen geen andere keus had? Misschien kun je iets van mildheid en compassie voelen voor hoe de strategieën je ooit echt hielpen. Dat opent langzaamaan de weg naar authenticiteit; worden zoals God je bedoeld heeft. Zonder oordeel ruimte in mogen nemen, grenzen aan kunnen geven, je uitspreken én…. geliefd voelen.
Meer tips?
Meest gelezen
- Vincenza La Porta is de nieuwe directeur-uitgever van het Nederlands Dagblad: ‘Ik voel mij bevoorrecht’
Vincenza La Porta is de nieuwe directeur-uitgever van het Nederlands Dagblad: ‘Ik voel mij bevoorrecht’
- Paul is er een van een vierling, maar: ‘Ik hoefde niet te vechten voor mijn eigen identiteit’
Persoonlijk verhaal
Paul is er een van een vierling, maar: ‘Ik hoefde niet te vechten voor mijn eigen identiteit’
- Het hart van Wilma Veen stopte er meerdere keren mee
‘Na zo veel hartstilstanden is mijn leven een groter wonder dan ooit’
Het hart van Wilma Veen stopte er meerdere keren mee
Lees ook
- Emigreren naar Italië: ‘Alles zit onder de schimmel!’
Persoonlijk verhaal
Emigreren naar Italië: ‘Alles zit onder de schimmel!’
- Wilfred: ‘Ik denk dat hier het gezegde dat ‘alles je bij de handen afbreekt’ voor is uitgevonden’
Column
Wilfred: ‘Ik denk dat hier het gezegde dat ‘alles je bij de handen afbreekt’ voor is uitgevonden’
- Column Arjan Lock: Zon, zee en zomerherinneringen
Column Arjan Lock: Zon, zee en zomerherinneringen
Column Arjan Lock: Zon, zee en zomerherinneringen
Schrijf je hier in voor de EO-nieuwsbrief
Wil je op de hoogte blijven waar de EO mee bezig is? Meld je aan voor de EO nieuwsbrief vol inspirerende verhalen, de nieuwste programma's en waardevolle verdieping. EO. Als je gelooft.
Lees onze privacyverklaring.