Zondag 4 oktober: Israëlzondag
2 oktober 2020 · 09:33
Update: 15 november 2024 · 10:17
Op de eerste zondag in oktober is het in veel kerken Israëlzondag. Deze zondag wordt extra aandacht besteed aan de plaats van Israël in Gods plan.
In 1949 stelt de hervormde synode een Israëlzondag in, net na de Tweede Wereldoorlog en de vestiging van de staat Israël. Er zijn drie motieven voor zo’n aparte markering in het kerkelijk jaar: gestalte geven aan de liefde voor het volk Israël, bezinning op de relatie van de kerk met Israël en gebed voor het volk Israël.
Vragen
Vanaf het begin zijn er ook vragen. Komen we Israël niet elke zondag tegen in de liturgie? In het zingen van de Psalmen en in de schriftlezingen? En wat wordt er dan bedoeld met Israël? Velen denken bij Israël niet alleen of in eerste instantie aan de relatie met het volk Israël, maar aan de staat en aan het conflict tussen Joden en Palestijnen. "Met alle vragen en met verschillende roepingen die kunnen botsen en schuren is het juist van belang rond de grote feesten in het jodendom extra aandacht te geven aan de relatie met het Joodse volk," schrijft de PKN op haar website.
Handreiking
De Protestantse Kerk biedt ieder jaar een handreiking aan om mensen in de kerk bij de joodse wortels van hun geloof brengen en mede daardoor het begrip voor en gesprek met Joden te bevorderen. Centraal staan meestal de teksten uit het oecumenische leesrooster, die worden belicht zowel vanuit het jodendom als vanuit het christendom. De handreiking heeft dit jaar als thema ‘Kies voor het leven!’ en sluit daarmee aan bij het jaarthema van de Protestantse Kerk, ‘Het goede leven’.
Tips voor Israëlzondag
- Maak van de dienst op deze zondag een echte Israëlzondag. Met liederen en gebeden en een preek waarbij de joodse uitleg of de relatie jodendom - christendom nadrukkelijk aan de orde komt. Ter inspiratie: preekschetsen op Preekwijzer.nl
- Lees een bijbeltekst uit het Oude Testament en geef iets aan van de joodse achtergrond van dit Testament.
- Lees en zing een psalm. Psalmen komen uit het joodse erfgoed.
- Vertel wat voor theologen volkomen helder en duidelijk is: we hebben ‘ons Oude Testament’ van de Joden. Maar ook het Nieuwe Testament is een joods boek.
- Vertel iets over het Oude en Nieuwe Testament. Gaan daar de wegen uiteen? Of zijn Jezus (en Paulus) toch binnen het jodendom gebleven?
- Jezus was een Jood. Lees daarbij een passend bijbelgedeelte. Het is dus niet Jezus tegen de Joden, maar Jezus te midden van andere Joden.
- Laat eventueel op de beamer zien dat we allemaal onze eigen Jezusbeeld hebben. (afbeeldingen uit kinderbijbels, uit de kunst)
- Lees een joods gebed of gedicht.
- Bid voor Joden, het Joodse volk van nu, en tegen het antisemitisme.
- Benoem het antisemitisme, vroeger en nu.
Bron: Protestantse Kerk Nederland
Meest gelezen
- Vincenza La Porta is de nieuwe directeur-uitgever van het Nederlands Dagblad: ‘Ik voel mij bevoorrecht’
Vincenza La Porta is de nieuwe directeur-uitgever van het Nederlands Dagblad: ‘Ik voel mij bevoorrecht’
- Het hart van Wilma Veen stopte er meerdere keren mee
‘Na zo veel hartstilstanden is mijn leven een groter wonder dan ooit’
Het hart van Wilma Veen stopte er meerdere keren mee
- 7 'koele' Bijbelteksten om te overdenken in de schaduw
Laat je verkwikken
7 'koele' Bijbelteksten om te overdenken in de schaduw
Lees ook
- ‘Om het goede leven wat te compenseren, beginnen we de dag met gym'
Op pad met de Christelijke Caravan Club
‘Om het goede leven wat te compenseren, beginnen we de dag met gym'
- Emigreren naar Italië: ‘Alles zit onder de schimmel!’
Persoonlijk verhaal
Emigreren naar Italië: ‘Alles zit onder de schimmel!’
- Wilfred: ‘Ik denk dat hier het gezegde dat ‘alles je bij de handen afbreekt’ voor is uitgevonden’
Column
Wilfred: ‘Ik denk dat hier het gezegde dat ‘alles je bij de handen afbreekt’ voor is uitgevonden’
Schrijf je hier in voor de Visie-nieuwsbrief
Als christelijke gids willen we je helpen om te leven met God. We brengen je persoonlijke verhalen, verdiepende thema’s, christelijk nieuws en mediatips. In onze wekelijkse nieuwsbrief willen we je inspireren om hoopvol te leven en te geloven.
Lees onze privacyverklaring.