4: Amersfoort, het jaar 150.000 v.chr
19 juli 2021 · 09:13
Update: 29 november 2024 · 11:22
Tijdens de voorlaatste ijstijd of Salien, meer dan 150.000 jaar geleden, kwamen de gletsjers tot aan het midden van ons land. Ze duwden bergen zand en stenen voor zich uit. Dat werden heuvels: de Utrechtse Heuvelrug en de Veluwe. Onderdeel van die Utrechtse heuvelrug is de Amersfoortse Berg die 44 meter boven NAP ligt.
Dat Amersfoort zo hoog ligt hebben we dus te danken aan een andere klimaatsverandering. Met een stijgende zeespiegel zou dit wel eens een heel waardevol kadootje uit de IJstijd kunnen zijn. hoe dat ging en hoe het er toen uitzag 150.000 jaar geleden? Dat kan je hier zien:
De weergave van deze video vereist jouw toestemming voor social media cookies.
De eerste vaste bewoners kwamen rond 3000 voor Chr. In Amersfoort en richtten hier hun landbouwgronden in. Van deze eerste landbouwers zijn vandaag de dag nog steeds grafheuvels te zien. Zo ligt daar op de top van de Amersfoortse Berg de zogenaamde galgenberg, een verhoging op de Amersfoortse Berg van ruim 3 meter hoog met een diameter van ongeveer 18 meter. In vroeger tijden werden hier ter afschrikking geëxecuteerden tentoongesteld aan een galg. De Galgenberg is zeer waarschijnlijk van oorsprong een grafheuvel. Op zo'n 150 meter verderop bevindt zich nog een grafheuvel.
Vanaf de Amersfoortse Berg heb je een mooi uitzicht over de Geldersevallei waar dus ooit de gletsjer lag en waar wellicht ooit weer water zal staan.
Als Nederland dus ooit onderloopt dan zal Amersfoort ooit wellicht een leuk kuststadje worden. Als de zeespiegel niet al te hoog stijgt tenminste.
Meest gelezen
- Is de bloedmaan een Bijbels teken van de eindtijd?
Verklaarbaar verschijnsel of profetie?
Is de bloedmaan een Bijbels teken van de eindtijd?
- Raven van Dorst in 'De Kist': ‘Ik vind de wereld geen fijne plek om te zijn’
'De Kist', donderdag 18 september, 20:30 uur, NPO 2
Raven van Dorst in 'De Kist': ‘Ik vind de wereld geen fijne plek om te zijn’
- Henri Bontenbal (CDA): ‘Lees Johannes 8 voordat je iemand cancelt'
Politiek & Privé
Henri Bontenbal (CDA): ‘Lees Johannes 8 voordat je iemand cancelt'
Lees ook
- Rob Oudkerk presenteert talkshow van De Joodse Wereld - Wat motiveert hem?
Rob Oudkerk presenteert talkshow van De Joodse Wereld - Wat motiveert hem?
- ‘In het begin denk je nog: iedereen vergeet weleens wat’
Hoe Jan en Ria de Winter omgaan met dementie
‘In het begin denk je nog: iedereen vergeet weleens wat’
- Column Tijs: 'TV is een prachtig medium'
Televisie toont echte emoties
Column Tijs: 'TV is een prachtig medium'
Schrijf je hier in voor de EO-nieuwsbrief
Wil je op de hoogte blijven waar de EO mee bezig is? Meld je aan voor de EO nieuwsbrief vol inspirerende verhalen, de nieuwste programma's en waardevolle verdieping. EO. Als je gelooft.
Lees onze privacyverklaring.