
‘Juist omdat zorg zo vanzelfsprekend is, vergeten we soms hoe essentieel het is’
Shout-out naar de zorg
21 oktober 2022 · 12:02| Leestijd:3 min
Update: 21 november 2024 · 08:52
Toen de beroemde antropoloog Margaret Mead werd gevraagd wat het begin van de menselijke beschaving markeerde, noemde ze geen speren, stenen of grottekeningen. Wel een gebroken bot dat weer geheeld was. Dat betekende namelijk dat iemand de tijd had genomen om een medemens te beschermen, water en voedsel te brengen, in leven te houden. Het allereerste bewijs van zorg.
Zorg is altijd en overal. Het is de zoon die zijn vader in een rolstoel voortduwt. De verpleger die een infuus inbrengt. De ouders die hun kinderen klaarmaken voor school. De grootouders die op hun kleinkinderen passen. De buur die een pan soep brengt.
Als zorg stopt, stopt alles
Het is wat mensen mensen maakt. Zonder zorg blijven benen gebroken, worden kinderen niet groot, groeien tumoren en eenzaamheid, kunnen we niet naar ons werk, kan de economie niet draaien. En juist omdat het zo vanzelfsprekend is, vergeten we soms hoe essentieel het is voor ons bestaan, schrijft Lynn Berger in haar boek Zorg, een betere kijk op de mens.
Behalve op het moment dat we zélf afhankelijk worden van zorg. Of wanneer een ander niet zonder ónze zorg kan. Of op die ene avond dat we klapten voor de zorg. Omdat tijdens de coronapandemie ineens pijnlijk zichtbaar werd hoe levensgevaarlijk een tekort aan zorg kan zijn. Zorg is zoiets dat pas gaat opvallen als het niet meer gebeurt. Als zorg stopt, stopt alles.
Waar vind je die waardering nu nog terug?
Nou, bij het Leger des Heils bijvoorbeeld. Toen ik voor de speciale zorgspecial van Eva een avond en (deel van de) nacht mocht meelopen met de zorgverleners en cliënten van specialistisch verpleeghuis De Blinkert in Baarn, spatte de waardering ervan af. Daar mag je anders zijn. Ik zag het aan de verpleegster die een sjekkie draaide voor haar client, die ze daarmee hopelijk kon verleiden tot een douche. Bij het Leger werken geen zemelaars, maar aanpakkers die geloven in wat ze doen. Ik vind er humor, creativiteit, autonomie en passie. Waarden die we ook als Eva zo belangrijk vinden.
‘Het wordt tijd dat we weer eens goed gaan zorgen voor de zorg’
Wanneer verpleegster Jennifer midden in de nacht aan haar tweede ronde over de afdeling begint, hoor ik mijn bed roepen. Met elke minuut die voorbij tikt, krijg ik meer bewondering voor deze mensen. Ik hoop jij ook, want het wordt hoog tijd dat we weer oog krijgen voor dit essentiële werk – betaald of onbetaald, thuis of in de buurt, groots of intiem. En dat we nu eindelijk weer eens goed gaan zorgen voor zorg.
Meest gelezen
- Teun op de Biblebelt: “Je bereikt meer met honing dan met zout”
Nieuwe EO-realityserie
Teun op de Biblebelt: “Je bereikt meer met honing dan met zout”
 - Zanger en voormalig EO-radiomaker Wim Pols overleden
'Thuis bij zijn hemelse Vader'
Zanger en voormalig EO-radiomaker Wim Pols overleden
 - Column Kefah: "Ben ik nu een slechte interviewer?"
Column Kefah: "Ben ik nu een slechte interviewer?"
 
Lees ook
- Mama Mirjam: ‘“Waarom zit Livia eigenlijk niet in groep 3? Ze is toch al zeven?”’
Column
Mama Mirjam: ‘“Waarom zit Livia eigenlijk niet in groep 3? Ze is toch al zeven?”’
 - Roos Moggré: ‘Soms kijk ik naar de jonge generatie en denk ik: joh, haal even adem’
Interview
Roos Moggré: ‘Soms kijk ik naar de jonge generatie en denk ik: joh, haal even adem’
 - Lisa reisde met Teun Föhn door de Biblebelt: 'Het raakte me hoe mensen naar elkaar omzien'
Kijktip
Lisa reisde met Teun Föhn door de Biblebelt: 'Het raakte me hoe mensen naar elkaar omzien'
 
Schrijf je hier in voor de Eva-nieuwsbrief
Eva is het magazine voor vrouwen van de EO. In de Eva nieuwsbrief ontvang je wekelijks een selectie van de mooiste artikelen: levensverhalen, artikelen over mentale weerbaarheid, gezondheid en liefde & relaties.
Lees onze privacyverklaring.








